
Kemoterapiji je odločno rekla NE!
Ko so ji zdravniki sporočili, da bolezen hitro napreduje in bo potrebno zdravljenje s kemoterapijo, se je Nicola temu uprla. Zavrnila je kakršno koli agresivno obliko zdravljenja, saj je želela ohraniti svojo plodnost in si uresničiti sanje ter postati mama. Povsem se je posvetila natančnemu raziskovanju prehrane, primerne za bolnike z multiplim mielomom, opravila je celo tečaj za nutriciste na univerzi v Manchestru in za nasvete glede priprave zdrave ter okusne hrane poprosila celo slovitega kuharja Jamieja Oliverja. Njen onkolog v bolnišnici Christile Hospital v Manchestru dr. Jim Cavet je dejal, da ni pristala na zdravljenje s kemoterapijo, čeprav je rak pričel že ogrožati njeno hrbtenjačo. Strinjala se je samo z zdravljenjem s steroidi.
Ko je leta 2011 Nicola izvedela, da je noseča, je bila njena sreča popolna. Še bolj odločno je začela zavračati kakršno koli zdravljenje, ki bi lahko škodovalo zarodku. Prav tako ni pristala niti na presaditev matičnih celic, saj bi lahko tudi ta poseg ogrozil zdravje njenega še nerojenega otroka. Junija leta 2012 je s pomočjo carskega reza v izrednih razmerah povila deklico, ki sta jo s soprogom Rudyjem poimenovala Harriet. A nekaj trenutkov neizmerne sreče so hitro prekinile slabe novice. Rezultati preiskav, ki so jih opravili takoj po porodu, so namreč razkrili, da je rak močno napredoval.
Po besedah zdravnikov naj bi Nicola tudi po porodu vztrajno zavračala kemoterapijo, a ko so ji pojasnili, da ima sicer pred sabo le še nekaj tednov življenja, je vendarle popustila in pristala na intenzivno ter naporno zdravljenje ter popolno presaditev matičnih celic. »Če takrat ne bi popustila, bi živela samo še kakšen mesec dni,« je bil jasen dr Cavet. »Samo zato, ker je bila tako mlada in v dobri fizični pripravljenosti, je lahko sploh donosila otroka.« Oktobra leta 2012 je pogumna in odločna novopečena mamica začela pisati blog, v katerem se je spominjala Samanthinega zdravljenja s kemoterapijo v seriji 'Seks v mestu', z velikim navdušenjem pa je pisala tudi o crkljanju s hčerkico v času njenih obiskov ter velikim razburjenjem vsakokrat, ko jo zagleda preko omrežja Skype.
Podarila življenje, sama pa ga je izgubila
Sprva se je zdelo, da je presaditev matičnih celic pri Nicoli uspela, a so se pojavili stranski učinki in februarja leta 2013 so jo morali premestiti v bolnišnico Salford. Žal je bilo za mlado mamico prepozno. Zdravniki so sicer poskušali rešiti, kar se rešiti da, a je bilo že po prvih preiskavah jasno, da ji ne morejo pomagati, saj je prišlo do sepse in vnetja na srcu. Pri rosnih 35-ih letih je Nicola tako izgubila boj z zahrbtno boleznijo in se morala za vedno posloviti od soproga ter vsega osem mesecev stare hčerkice.
Družina pogumne ter odločne Nicole se je po njeni smrti lotila zbiranja denarja za več raziskav na področju multiplega mieloma. »Nicolina odločenost, da najde način, kako se boriti proti tej grozni bolezni z naravnimi metodami, je bila navdihujoča. Njen končni cilj je bilo preživeti in imeti družino. To je bilo vse, kar si je želela. Bila je zelo dobro obveščena in inteligentna mlada dama, in njena pot jo je vodila preko številnih ovir, čeri in preprek, ki se jim je spretno izogibala kar štiri leta,« je po soprogini smrti povedal Rudy. Kemoterapija v času nosečnosti naj bi bila po mnenju strokovnjakov sicer varna, odsvetujejo jo samo prvih štirinajst tednov nosečnosti in nekaj tednov pred porodom. Kljub temu pa raziskovalci še ne morejo zagotoviti, da zdravljenje nima dolgoročnega vpliva na zarodek.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV