15-letna Lita Ruskin je imela v možganih tumor, ki je zrasel že do velikosti grenivke. 10 krat 8 centimetrov je že meril ter pritiskal na polovico možganov. Takoj so jo operirali, operacija je trajala kar 22 ur.
To je bil julij 2014. Zdravniki so dejali, da bi se, če tumorja ne bi našli še samo teden dni, verjetno kar naenkrat zgrudila in umrla. "Kirurgi so povedali, da je bil to eden največjih tumorjev, kar so jih videli. Polovico možganov je prevzel. Dejali so, da bi umrla, če bi ga pustili še teden dni," pripoveduje zgrožena mati Emma Gilchrist. "Mislim, da bi ga morali opaziti že prej. Vedela sem, da je nekaj hudo narobe. Rada bi, da bi ljudje znali prepoznati simptome možganskega raka."
Začelo se je decembra 2013, ko je Lita začela imeti težave z vidom, ki pa jih oftalmologi niso vzeli dovolj resno. Enkrat je imela tudi hud napad slabosti. Emma je poklicala rešilca. A zdravnik je zaključil, da gre za okužbo z norovirusom in da ni potrebna hospitalizacija. Potem je upadel njen obraz in zdravnik je diagnoziral Bellovo paralizo. To je začasna paraliza. Predpisali so ji antibiotike. Maja 2014 se je začela pritoževati, da ne more prebrati sporočil na telefonu. Julija 2014 je naenkrat videla tako slabo, da so le podrobneje pogledali, kaj se dogaja. Odkrili so, da ima stisnjene vidne živce. CT slikanje glave je odkrilo ogromen tumor. Pritiskal je na vidne živce, zato je čedalje slabše videla.
"Če bi že takrat, ko sem poklicala rešilca, naredili slikanje, bi tumor odkrili že takrat," je razočarana mati. "Spomnim se, kako sem jo gledala in bilo je videti, da jo je kap. Nepremično je strmela naravnost naprej. Bila sem zelo zaskrbljena. Celo vprašala sem zdravnika, ali bi lahko imela tumor v možganih, a je dejal, da ne, da so zelo redki." Res ni nikoli imela glavobolov, imela pa je druge simptome.
"Zaskrbljujoče je, kako blizu smrti je prišla," pove oče Shaun. "Po operaciji so nam povedali, da bi se prav kmalu lahko kar naenkrat zgrudila na ulici in to bi bilo to, če ne bi imela operacije. Ni pa še konec. Še vedno obstaja možnost, da se tumor vrne. Če se v petih letih ne bo zgodilo nič, bo to dober znak. Samo upamo, da bo vse dobro." Še vedno jo vsake pol leta pregledajo. Zaradi tumorja ima tudi nekaj kognitivnih težav, recimo pri spominu.
Težava je, da nihče ne pričakuje raka pri tako mladih ljudeh, pove britanska Brain Tumour Charity, humanitarna organizacija, ki pomaga pacientom s tumorjem na možganih, to bolezen tudi raziskujejo. Po njihovih podatkih na Otoku tretjina pacientov, ki so mlajši od 24 let, zdravnika obišče več kot petkrat, preden dobijo diagnozo. Eden od petih otrok je na diagnozo čakal več kot 12 mesecev. Lita je čakala pol leta in imela srečo, da je ujela zadnji vlak.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV