Ideja pristopa 'Naj se zjoče!'
Čeprav obstajajo različne verzije te metode, je njena osnovna ideja enaka. Po približno tednu dni jokanja se bo dojenček naučil zaspati samostojno. Brez nagrajevanja njegovega joka, pravi ta teorija, se dojenček nauči, da se jok ne splača.
Dr. Richard Ferber, avtor knjige Solve Your Child's Sleep Problems, zagovarja najbolj razširjen pristop te navidezno brezsrčne metode, ki pa naj je ne bi uporabljali za otroke, stare manj kot šest mesecev. Dr. Ferber predlaga, da starši svojega dojenčka ne pustite jokati tja v en dan, ampak ga občasno potolažite, ne da bi ga vzeli iz posteljice.
Prepričajte se, da se otrok ni zapletel v svojo odejico ali da je brez svoje najljubše plišaste igrače. Nato ga nežno potrepljajte in mu povejte, da ga imate radi, vendar je sedaj čas za spanje, potem pa pojdite iz sobe. Ne obotavljajte se, ne prižigajte luči in ne dvigajte ga iz posteljice. Prvo noč morebiti lahko počakate pet minut, preden se znova prikažete ob posteljici, drugo noč deset minut in tako naprej. Nazadnje se bo vaš dojenček naučil zaspati sam od sebe. A dr. Ferber opozarja, da noben pristop ne deluje za vse dojenčke.
Ali naj dojenčka pustimo, da se zjoka?
To vprašanje sproža vroče polemike med novopečenimi starši. Ali obstaja lažja in manj brezsrčna metoda od tako imenovanega 'ferberiziranja'? Mogoče.
Preberite nekaj mnenj ameriških strokovnjakov za nego otrok o tem pristopu tukaj.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV