Amanda Smith se je radostno veselila prihoda otroka, ko je med ultrazvočnim slikanjem v enajstem tednu svoje nosečnosti začutila, da je zdravnico nekaj zmotilo. Ta ji je morala povedati, da je na žalost opazila okvaro, ki je sicer zelo redka, vendar lahko povzroči hude težave. Čeprav je bil Amandin plod še tako majhen, je bilo že vidno, da ima šibko trebušno steno. To pa je pomenilo, da je velika verjetnost, da bodo organi, ki so v trebušni votlini, to prebili ter se začeli razvijati zunaj telesa.
To se je tudi zgodilo in huda novica je pomenila, da je imela danes devetmesečna Piper Smith zelo majhno možnost, da preživi že porod. “Zdravniki so z menoj govorili o možnosti splava, vendar sem imela občutek, da moram dati svojemu otroku možnost. In res se je zgodil čudež. Piper je prava borka,“ je danes presrečna 29-letna Angležinja. Čudež pa je bil res velik, saj žal največkrat težko preživijo že otroci, ki se rodijo samo z enim organom zunaj telesa, novorojenka pa je imela zunaj mehur, črevesje in jetra. “Ko se je rodila, je bilo grozljivo. Bila je zelo slabotna. In videti je bilo, kot bi se rodila z notranjostjo navzven,“ se še vedno šokirana spominja njena mati. “Kako težko mi je bilo, ker je nisem mogla niti prijeti. Takoj so jo položili v inkubator.“
Če bi imela ob rojstvu Piper zunaj telesa le en organ, bi imela 50-odstotno možnost za preživetje; ker so bili zunaj trije, se je ta zmanjšala na samo 25 odstotkov. “Bilo je grozljivo razmišljati, da moj otrok morda ne bo preživel,“ je ob spominu na to Amandi pri srcu še vedno težko. Zaveda se, da je imela njena mala družinica izjemno srečo. Pri večini novorojenčkov, ki se rodijo z organi, ki so se namesto v trebušni votlini razvijali zunaj telesa, se ta nato ne poveča dovolj, da bi jih kirurgi lahko z operacijo vrnili na svoje mesto. Pri Piper pa se to, čeprav ima zunaj mehur, črevesje in jetra, ni zgodilo in kirurgi bodo kmalu opravili zahteven šesturen poseg, po katerem bo deklica najverjetneje lahko zaživela povsem normalno življenje. To bo za povrh mogoče, ker so vsi organi, ki so rasli zunaj telesa, kljub temu povsem normalno razviti in dobro delujejo.
Danes je njena jetra in črevesje prekrila koža, tako da je videti, kot bi imela kilo; mehur pa ji starša petkrat dnevno zavijata v navadno prozorno folijo, s katero se sicer zaščiti hrano. “Neverjetno je, da lahko nekaj tako običajnega, kot je folija za zavijanje hrane, opravlja tako pomembno vlogo, kot je to, da najino hči ohranja pri življenju,“ še vedno ne more verjeti Amanda. To so jima svetovali zdravniki, folija pa mehur pri Piper drži na mestu ter preprečuje, da bi se ta preveč izsušil. Starša pravita, da sta se na menjavanje folije navadila tako kot na menjavanje pleničk. Hudo je bilo samo še enkrat, ko je imela Piper približno dva meseca in je morala spet na intenzivno nego v bolnišnico, sicer pa je postala zelo vesel in živahen otrok. “Uči se sedeti in upam, da bo sčasoma lahko tudi hodila. Seveda moramo zanjo skrbeti bolj kot za normalnega dojenčka, toda sicer mislim, da se ne zaveda, da je z njenim telesom kaj narobe, saj je nič ne boli,“ še doda njena mati.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV