V Sloveniji se letno k krvodajalstvu prijavi 110.000 ljudi, medtem ko na zavodu za transfuzijsko medicino opravijo okoli 97.000 odvzemov krvi. S tem znotraj države pokrivamo lastne potrebe po krvi. Sicer pa zaloge krvi niso odvisne samo od števila krvodajalcev in števila odvzemov krvi, temveč tudi od porabe ter potreb.
Za reševanje zapleta pri porodu porabijo pet litrov krvi, ki jo zagotovi 10 krvodajalcev, za zdravljenje opeklin je potrebno več kot 10 litrov krvi, za operacijo presaditve jeter 10 litrov, operacijo srca tri litre krvi, za nekatere ponesrečence pa se porabi celo 15 litrov krvi, za kar je potrebnih 20 do 30 krvodajalcev.
Kri sicer lahko daruje vsak, ki je star med 18. in 65. letom starosti, tehta vsaj 50 kilogramov in je dobrega zdravja. Ne smejo pa darovati krvi določene rizične skupine. Krvodajalcu se navadno odvzame 450 mililitrov krvi, kar je največ 13 odstotkov celotnega volumna krvi. Ta količina je v skladu s svetovnimi standardi in ne ogroža krvodajalčevega zdravja oz. njegovega počutja; omogoča pa nadaljnjo predelavo krvi na komponente tako, da lahko en krvodajalec pomaga več bolnikom hkrati.
Svetovni dan krvodajalstva obeležujemo 14. junija.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV