"Ravno jaz moram po očetu podedovati te konjske močne zobe," se je Daša Podržaj potožila vsem, ki ji sledijo na Facebooku. "Ko mi izpulijo en modrostni zob, imam občutek, kot bi mi manjkalo pol glave. Boliiii," je še dodala. Kako hude so lahko bolečine po puljenju modrostnih zob, prej ali slej na žalost spozna večina. Toda kot opozarja zobozdravnica Mirjam Kovačič Čadež, dr. dent. med, se temu posegu, čeprav je neprijeten, ne smemo poskušati izogniti.
"Če se kljub priporočilom zobozdravnika ne odločimo za odstranitev osmic," je povedala, "imamo lahko srečo in nimamo težav." Toda zavedati se je treba, da nam je zobozdravnik svetoval njihovo izpuljenje, ker sumi, da se bodo pojavile. "V primeru premalo prostora se lahko pojavljajo vnetja dlesni in žepa ob osmici, ki se lahko razširi v okolska tkiva. Pride lahko do otekline, oteženega odpiranja ust, povečanih področnih bezgavk. Če izraščanje osmice ogroža sedmico, lahko, če odklonimo odstranitev, izgubimo oba zoba. Osmico in sedmico. V primeru kariesa lahko pride do vnetja zobne pulpe, odmrtja zobne pulpe (nekroza) ali do kroničnega periapikalnega procesa (granuloma)." Svojemu zobozdravniku torej le zaupajte, da se je odločil prav. Tako kot Daša raje pretrpite nekaj bolečin sedaj in se tako izognite veliko hujšim, ki bi se lahko pojavile v prihodnje.
Toda posega ne jemljite zlahka, temveč se nanj dobro pripravite. "Vnaprej si pripravimo protibolečinska zdravila, ustno vodo z enim od razkužil za usta ter primerno posebej mehko ščetko za čiščenje po kirurških posegih," svetuje dr. Kovačič Čadež. "Pri nezahtevnih posegih je dobro, če si organiziramo vsaj dan počitka, pri zahtevnejših pa več dni. Poseg naj poleg tega ne poteka tik pred potovanjem. Vsaj teden dni po posegu bi bilo dobro, da ne potujemo daleč." Pojav bolečin ter otečenost sta povsem normalen odziv telesa, ki bi moral izginiti v sedmih dneh. Če smo prejeli tudi šive in ti niso takšni, da se raztopijo sami, pa jih bo zobozdravnik odstranil najkasneje v štirinajstih dneh.