Abbie Bayes je bila rojena s prirojeno srčno napako – deluje namreč lahko le polovica njenega srca. Njegova desna stran žal ni dovolj razvita, da bi lahko kri pošiljala naprej po telesu. Zdravniki takšno motnjo strokovno imenujejo hipoplastični sindrom dela srca; nemalo otrok, ki se z njo spopada, pa umre kmalu po svojem rojstvu. Toda Abbie se ne da. Čeprav ima komaj osem let, je že prestala dve težki operaciji. Prvo je imela, ko je štela pičlih trinajst tednov, drugo, ko je imela štiri leta. Kmalu bo potrebovala še presaditev srca.
Tako mlada se Abbie ubada s kopico težav. Zaradi svojega zdravstvenega stanja marsičesa ne zmore in ne zdrži, toda kljub vsemu temu njeni starši pravijo, da se je naučila vsak dan uživati, kot bi bil njen zadnji. Zelo je trdoživa, jo opiše njena mati Tracy Pears. “Kljub vsemu, kar jo muči, je presenetljivo vesel otrok. Zelo rada se druži, rada je v središču pozornosti,“ se nasmehne. “Zelo je samozavestna.“ Čeprav se hitro zadiha in so njene ustnice zaradi pomanjkanja kisika v krvi nemalokrat modre, ne obupuje in ne toži, temveč se igra, kolikor se le more. “Zdi se nam, kot bi bil vsak trenutek z njo podarjen, tako da se trudimo, da prav vsakega povsem izkoristimo,“ pove Tracy.
Odkritje je starše šokiralo
Njeni starši so si po porodu že oddahnili, da se jim je rodil povsem zdrav otrok, ko so jim zdravniki po mesecu in pol povedali slabo novico. Ob rutinskem pregledu so takrat zaslišali šum na srcu in Abbie je morala k otroškemu kardiologu. Ta je odkril, da je napaka res velika. “Ko so nama povedali, da ima Abbie prirojeno srčno napako, sem se takoj prestrašil, da jo bova izgubila,“ zaupa njen oče Gary Bayes. “Obenem sem bil šokiran, saj je delovala kot vsak drug otrok njenih let; obnašala se je tako, kot bi pričakoval od vsakega dojenčka.“ Glede na to, da Gary tudi sam živi z manjšo motnjo delovanja srca, sta s partnerico že med nosečnostjo plačala dodatne preiskave, ki bi lahko pokazale, ali jo je njuna hči podedovala. A vsi rezultati so razkrivali, da naj bi bilo z Abbie vse v najlepšem redu. Nato pa je kot strela z jasnega udarila novica, da je srce male dojenčice še v hujšem stanju, kot so si sploh lahko prestavljali.
Izkazalo se je, da je napaka tako huda, da bo Abbie potrebovala veliko intenzivne nege samo, da bo preživela, kaj šele, da bo lahko čim bolj normalno živela. Ker pri njej dela samo polovica srca, je ta veliko bolj obremenjena. Nadomeščati mora še poškodovani del. Tolikšen stres še posebej pri novorojenčkih pomeni, da veliko prehitro umrejo, ker jim srce žal odpove. To lahko postane tudi usoda male Angležinje, če ji ne uspejo srca presaditi še pravočasno. Družina ne ve, kako se bo njihova zgodba končala, le upajo lahko na najboljše. “Do takrat pa imamo vedno s seboj fotoaparat, da bi za spomin ovekovečili prav vsak trenutek,“ še pove njena mati.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV