Jeorgia Wood je stara 29 let, a zaradi nespametne odločitve v najstniških letih se bori s hudimi zdravstvenimi težavami. Kot sladkorna bolnica se je takrat, da bi shujšala, odločila zmanjšati število odmerkov inzulina. Posledice so bile pogubne.
Tudi tako se lahko končajo želje po bolj vitki postavi
Danes mora zato za blažitev hudih bolečin uporabljati morfij, ker ima poškodovano očesno ozadje, pa se zdravniki borijo, da ne bi oslepela. Krvne žilice v njenih očeh puščajo tekočino, ki so jo morali že dvakrat izčrpati, prestati je morala tudi več operacij. Ima uničeno prebavo, saj zaradi gastropareze mišice njenega želodca ne delujejo več pravilno. Prizadela jo je tudi avtonomna nevropatija, bolezen živčevja, zaradi katere njeno srce ne bije več pravilno in ima previsok krvni tlak. To pomeni, da jo lahko zadene kap. Ko ji je del pete odmrl in so ji ga morali odstraniti z operacijo, je imela še srečo, saj bi ji lahko odmrla cela okončina. Toda najbolj jo je prizadelo, da je našla ljubezen svojega življenja in bi rada imela s svojim izbrancem otroka, vendar zaradi svojega stanja ne more donositi. “Če bi se lahko vrnila v preteklost, bi sebi kot šestnajstletnici povedala, da imeti vitko postavo ni najpomembnejša stvar na svetu,“ pove globoko užaloščena. Zdaj bi rada pred tako usodo obvarovala današnje najstnice, ki imajo sladkorno bolezen in bi jim lahko prišlo kaj takšnega na misel.
Postavljena diagnoza
Angležinja je bila stara 11 let, ko so zdravniki pri njej diagnosticirali sladkorno bolezen tipa ena. To je oblika pomanjkanja hormona inzulina, ki se ne pojavi zaradi prekomerne teže in nezdravega načina življenja, temveč zaradi genetskega nagnjenja. Imunski sistem napada celice v trebušni slinavki, ki ga proizvajajo. Ker inzulina ni več dovolj, da bi znižal raven sladkorja v krvi, pa se tako kot pri Jeorgiji pojavijo čedalje večja utrujenost, huda žeja, nepojasnjeno izgubljanje telesne teže. Da bi ohranila zdravje, so ji zdravniki predpisali od štiri do pet injekcij inzulina dnevno, paziti je morala tudi na svojo prehrano. Opozorili so jo še, da lahko, če tega ne bo upoštevala, preden bo dopolnila 30 let, pristane na invalidskem vozičku in postane slepa, toda ko je bila najstnica, se ji je to obdobje zdelo še zelo daleč.
Najstniška nespametnost
Takrat je mislila, da je točno določen videz pomembnejši kot zdravje, danes čaka na presaditev trebušne slinavke in se na svojega partnerja opre tudi, da opravi najbolj vsakdanje stvari. Kot najstnica žal ni razumela, da je njen zaročenec ne bo ljubil samo zaradi njene postave, temveč zaradi nje same in vsega, kar predstavlja. “Ko sem dopolnila 13 let, se spomnim, da sem se nenadoma začela počutiti zelo neprivlačno. Nisem bila zadovoljna s svojim videzom in želela sem si, da bi bila drugačna. Moji sošolci so mislili, da sladkorno bolezen uporabljam kot izgovor, jaz pa sem si želela samo, da bi bila takšna, kot je večina.“ Ne da bi njeni starši za to vedeli, je postajala čedalje bolj obsedena s svojo težo. “Danes sem raje debela in imam s svojim partnerjem otroka, kot pa popolno postavo, vendar sem slepa in brez otrok,“ pove brez olepševanja, kaj jo je pozneje naučilo življenje.
Boj z diabulimijo
Diabulimija imenujejo strokovnjaki obliko motnje hranjenja, pri kateri posebej najstnice, ki bolehajo zaradi sladkorne bolezni, začnejo izpuščati injekcije inzulina, da bi tako shujšale. Inzulin je povezan tudi z nalaganjem maščob v telesu, zato njegovo jemanje lahko povzroči povečanje teže. Jeorgia je najprej pridobila 25 kilogramov in se, da bi dosegla postavo, ki je bila zanjo idealna, sčasoma spustila tako daleč, da si je pri 17 letih odmerjala le še eno ali dve injekciji dnevno. To je bilo ravno toliko, da se ni pri priči zgrudila in umrla. Imela je čedalje več zdravstvenih težav, počutila se je grozno, vendar ni odnehala.
Skoraj bi umrla
“Vsak dan sem se počutila, kot bi imela gripo. Toda vsak kompliment me je tako osrečil, da sem mislila, da je to, kar počnem, pravilno. Danes se popolnoma zavedam, kako noro zveni takšno razmišljanje, toda takrat sem žal mislila, da je doseganje točno določenega videza pomembnejše kot zdravje. Govorila sem si tudi, da bom tako suha samo še nekaj mesecev, nato pa bom začela živeti zdravo, vendar nikoli nisem mogla nehati.“ To ji ni uspelo niti, ko je stara 18 let resnično skoraj umrla. Samo hiter odziv reševalne ekipe ji je rešil življenje, ko je njen organizem doživel popoln kolaps oziroma ketoacidozo.
Našla ljubezen svojega življenja, a ...
Čez leta ni potrebovala le veliko pomoči zdravnikov, temveč tudi psihologov. “Bila sem tako zaverovana vase, da nisem opazila, kako se zaradi mojega stanja počutijo drugi,“ pove in doda, kako šele danes ve, kakšne skrbi je povzročala svojim bližnjim. Kljub vsem težavam je našla tudi ljubezen svojega življenja in danes jo najbolj ubija, da ne moreta imeti otrok. “Kolikokrat sem želela od njega oditi, saj sem bila prepričana, da si toliko ljubezni sploh ne zaslužim.“ Toda partner jo je vzljubil in ji dan za dnem pomaga po najboljših močeh.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV