33-letna Anya Reid pod srcem nikoli ne bo nosila otroka. Nikoli ne bo podarila življenja novemu bitju. Če bo hotela biti mama, bo morala otroka posvojiti. A če bi zdravniki pravočasno postavili pravo diagnozo in jo ustrezno zdravili, bi verjetno Anya kljub ginekološkim težavam, ki jih je imela, z nekoliko medicinske pomoči zanosila. Kar dve leti je namreč mlada Britanka trpela neznosne bolečine v trebuhu, imela je močne in nadvse boleče menstruacije, ki so trajale tudi dva tedna in pol, celo spolni odnosi so bili tako boleči, da se jim je vse bolj izogibala. Prestrašena je obiskala več zdravnikov, a so jo vsi odpravili, češ da je za njene težave kriv simptom razdraženega črevesja in da nima nikakršnih drugih težav. A tudi ko je popolnoma spremenila prehrano in redno jemala tablete za umirjanje črevesja, njene zdravstvene tegobe niso bile nič manjše.
Endometrioza
Podatki britanskega zdravstva kažejo, da kar 70 odstotkom Britank z endometriozo zdravniki postavijo napačno diagnozo. Čeprav so simptomi dokaj značilni, pa se lahko le z laparoskopijo – diagnostično metodo, ki omogoča neposreden pogled v celotno trebušno votlino – zagotovo potrdi, ali je za težave res kriva endometrioza, razlaga Philip Kaloo, tiskovni predstavnik ene od britanskih ginekoloških klinik. Preiskava poteka tako, da ginekolog v majhno laparoskopsko kamero, ki jo v telo vstavi prek majhnih luknjic v trebuhu, pogleda v notranjost ženskega telesa in ugotavlja, kaj se dogaja. ''Obstaja veliko možnosti, da bo zdravnik s kakšno drugo diagnostično metodo spregledal, da težave povzroča ravno endometrioza. A ker ženske leta in leta zaradi napačnih ugibanj živijo v bolečinah in agoniji, bi bilo smiselno, da bi ta postopek večkrat uporabili,'' še pove Kaloo.
Sicer pa so simptomi, ki kažejo na endometriozo, naslednji:
- zelo močne, dolgotrajne in pogosto tudi boleče menstrualne krvavitve;
- tudi sicer prisotna bolečina v trebuhu in mali medenici ter pogosto boleči spolni odnosi;
- bolečine v predelu mehurja in črevesja;
- težave z odvajanjem blata – driska ali zaprtost;
- težave z zanositvijo.
Endometriozo zdravniki zdravijo z zdravili, ki zavirajo ovulacijo in mestruacijo, ali pa s takšnimi, ki zavirajo sproščanje moških spolnih hormonov. A takšno zdravljenje endometrioze pride v poštev le pri tistih ženskah, ki ne želijo (več) zanostiti. Če pa si ženska želi ustvariti družino, pride v poštev kirurški laparoskopski poseg, s katerim odstranijo endometriotična žarišča in nastale prirastline. Skrajni ukrep pri tistih ženskah, ki že imajo otroke in jih ne nameravajo več imeti ter jim endometrioza povzroča res velike težave, pa je odstranitev maternice in jajčnikov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV