Tej temi se je posvetil Guardianov kolumnist George Monbiot, ki je v članku objavil fotografijo kopalcev na plaži v Brightonu iz leta 1976 in jo primerjal s prizori, s katerimi se srečujemo danes. Kolumnista je zanimalo, zakaj so bili nekoč ljudje tako zelo bolj 'fit', kot smo danes. Ljudje na fotografiji, kot boste lahko videli, so resnično bolj suhljate postave, komaj da, če sploh, najdeš kakšnega, ki bi imel prekomerno telesno težo. Živimo v tako različnih časih?
Kolumnist se je spraševal, kaj se je v skoraj šestdesetih letih spremenilo. Je to izguba volje, življenjski slog ali kaj povsem drugega? Monbiot trdi, da so glavni krivci za debelost proizvajalci nezdrave hrane in njihovi oglaševalci.
''V 70. letih smo jedli veliko več, a drugače. Danes kupimo pol manj svežega mleka na osebo, zato pa kupimo petkrat več jogurta in trikrat več sladoleda. Pojemo 39-krat več različnih mlečnih sladic. Kupimo tudi pol manj svežih jajc, hkrati pa z različnimi pijačami v telo vnesemo veliko več sladkorja,'' je ponudil svojo razlago.
Še vseeno ni za kriviti zgolj ljudi
Monbiot meni, da ljudje nismo v celoti krivi za svojo debelost. ''Ne gre samo zato, da več jemo, se manj gibamo ali imamo manj volje. Ne smemo in ne moremo zasmehovati debelih ljudi. Hrana, ki jo jemo danes, je preprosto drugačna od tiste, ki nam je bila na voljo v preteklosti.'' Povedal je še, da danes živimo v neki veri, da moramo jesti več, da bi imeli manj energije, a debelost je vsekakor nevarna zaradi številnih razlogov.
Vizita e-novice
Vir: index.hr
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV