Poškodba roke: morda resnično
Poznavalci trdijo, da naj bi bil Osama bin Laden leta 2001 v Tora Bori, ko so domnevno jamsko skrivališče Al Kaide napadle ameriške vojaške sile, poškodovan. ''Res se zdi, da ga je takrat v Tora Bori zadel šrapnel, kajti po pobegu se je zdelo, da ne more premikati roke,'' je povedal strokovnjak za razmere na Bližnjem vzhodu Kenneth Katzman. V enem izmed videov, posnetih kmalu po tem napadu, ki mu je bin Laden ubežal, je namreč dobro videti, kako je njegova leva stran nekako manj gibljiva in okorna, pojasnjujejo strokovnjaki. Zato so na podlagi takratnih posnetkov sklepali, da je bin Laden poškodovan in v razmeroma slabem zdravstvenem stanju.
Povečano srce: morda resnično
Med govoricami o zdravstvenem stanju bin Ladna so bila zelo glasna tudi namigovanja, da je imel prvi mož Al Kaide povečano srce in nizek krvni tlak. Povečano srce, imenovano hipertrofija, je posledica zvečanja celic srčne mišice zaradi prevelike obremenitve, na primer zaradi previsokega krvnega tlaka. Nepravilnost se ugotavlja s kombinacijo več diagnostičnih metod – EKG-jem, ultrazvokom srca, rentgenom. Ker se je bin Laden izogibal bolnišnicam, ni nobenega zdravstvenega kartona, ki bi dokazoval, da je res imel težave s povečanim srcem, a strokovnjaki pravijo, da je povsem mogoče, da je imel najbolj iskani terorist na svetu prav takšne težave – še posebej, če sodijo po tistih njegovih videoposnetkih, kjer je bil videti precej slaboten. Hipertrofija srca je sicer lahko zelo nevarna. Bolniki s povečanim srcem so namreč bolj bolni in prej umrejo.
Marfanov sindrom: verjetno neresnično
Gre za gensko motnjo oziroma dedno bolezen vezivnega tkiva, ki se kaže s spremembami na skeletu, srčno-žilnem sistemu in očeh. Prav zaradi težav, ki se pojavijo s srcem in ožiljem, je lahko Marfanov sindrom smrten. Za ljudi s to boleznijo je sicer značilno, da so precej visoke rasti, da imajo dolge okončine in prav tako dolge, vitke prste. ''CIA je sicer najprej mislila, da ima bin Laden Marfanov sindrom, a potem mi je vir, ki me je obveščal o novostih, obvestil, da so nekaj mesecev pozneje ugotovili, da ta informacija ni resnična,'' pravi strokovnjakinja za razmere na Bližnjem vzhodu in avtorica knjige o razmerah v Pakistanu Mary Anne Weaver.
Bolezen ledvic: verjetno neresnično
''Kljub temu da so bile govorice o njegovih težavah z ledvicami in o tem, da je potreboval dialize, precej glasne, po informacijah iz Washingtona niso v prostorih, kjer je bival, našli dializnih aparatov,'' pojasni Weaverjeva. In če doma ni imel naprav za dializo, ki naj bi jo zaradi hudih težav z ledvicami potreboval, potem bi moral hoditi na dializo kam drugam, na primer v kakšno zdravstveno ustanovo, kjer pa bi ga verjetno z lahkoto izsledili. ''Če bi res hodil kam na dialize, je povsem verjetno, da bi ga izsledili že veliko prej,'' razloži profesor mednarodnih odnosov na bostonski univerzi Adil Najam. Tako poznavalci namigovanja, da so bin Ladnu odpovedovale ledvice in da je potreboval redno dializo, zavračajo in pravijo, da gre skoraj gotovo le za mit in ne za resnično dejstvo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV