''Pričakujemo, da se bo že v nekaj tednih znova lahko posvetila materinstvu. Najpomembnejši razlog, da se je odločila, da razkrije to informacijo, je, da spodbudi ljudi, da izvedo kaj več o preventivi, prvih znakih in zdravljenju tega raka. Hkrati pa se zahvaljuje vsem, ki so ji izrazili svojo podporo v boju proti raku,'' je še dodal.
Rak ščitnice je redek rak
Rak ščitnice predstavlja le odstotek rakov, prav tako je tudi umrljivost razmeroma majhna. Rak ščitnice trikrat pogosteje prizadene ženske kot moške, najpogosteje pa se pojavi po 30. letu starosti. Simptomi, ki kažejo na rak ščitnice so naslednji:
– Tako imenovani ščitnični gomolj, ki je čvrst, neboleč, se hitro povečuje in ne izloča pretirane količine hormonov: Čeprav so vozlički oz. gomolji v ščitnici precej pogosti in jih ima približno 7 odstotkov ljudi, večinoma niso rakavi, takih je le okoli 0,5 odstotka.
– Spremembe oblike in čvrstosti tkiva v predelu ščitnice.
– Golšavost.
– Povečane bezgavke ob ščitnici (so lahko odraz vnetne spremembe v ščitnici ali bezgavkah, lahko pa so tudi spremenjene zaradi zasevkov raka ščitnice, četudi ne otipamo vozličkov oz. gomolja).
V primeru, da prepoznate simptome, se obrnite na zdravnika, ki vas bo napotil k specialistu tirologu. Ta bo opravil pregled z ultrazvokom in morda še s citološko punkcijo, s katero bo odvzel vzorec celic za mikroskopski pregled. Z genetskimi preiskavami lahko še ugotavlja prisotnost okvarjenega gena. Predvsem pa je pomembno, da se bolezen odkrije v zgodnjem stadiju, saj je takrat zdravljenje lahko veliko bolj uspešno.
Veliko pogostejše pa so druge težave s ščitnico, kot so pretirano delovanje te žleze z notranjim izločanjem ali premalo delujoča ščitnica. Znake, ki kažejo na ti dve težavi, pa preverite tukaj.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV