Ko so mimoidoči videli poškodovanko, je bilo med njimi kar nekaj takih, ki so takoj razmišljali razsodno. Vodovodar David Justino je uporabil svoj pas, da ji je prevezal raztrgano nogo in ustavil krvavitev, medtem ko je voznik pice prihitel, da je njeno nogo položil na led. ''Ko sem videla, da se mi približuje avto, se nisem mogla premakniti. Bila je ena tistih situacij, kjer bi me v primeru, da bi stopila levo povozil do smrti, prav tako bi bilo, če bi se premaknila desno,'' se spominja neizhodne situacije.
Mlada Angležinja je bila na tisoče kilometrov stran od doma in poklicala svoje starše, da je bila udeležena v hudi nesreči. ''Bilo je grozljivo,'' se spominja njena mati: ''Zadnja stvar, ki jo želiš slišati je, da je bila tvoja hči udeležena v nesrečo daleč stran od doma.'' Starša sta s prvim letalom priletela v New York, ves ta čas pa ji je ob strani stala najboljša prijateljica Keshia Warren: ''Bila je moja opora. Pol stvari ne bi mogla prestati brez nje, resnično ne.''
Kako ravnati v primeru krvavitve?
V primeru, da iz rane močno krvavi, je potrebno najprej zaustaviti krvavitev s kompresijsko obvezo ali z neposrednim pritiskom s prsti preko sterilne gaze. Rano pokrijemo s sterilno gazo, ki naj sega primerno daleč preko robov rane. Pritrdimo jo s trikotno ruto ali povojem. Kot obvezo lahko uporabimo tudi čist, prelikan robec. Ranjeni del telesa ali ud mora mirovati. Imobilizacija ublaži bolečine, preprečuje povečanje ali novo krvavitev in širjenje morebitne okužbe. S poškodovancem se pogovarjate, ga spodbujajte in pokličite reševalno vozilo na številko 112.
Vrstni red ukrepov z amputiranim delom telesa:
1. Amputirani del telesa zavijemo v sterilno gazo in ga položimo v čisto PVC-vrečko.
2. V drugo vrečko natresemo kocke ledu ali zdrobljen led in vodo, da dosežemo temperaturo okoli 4 °C.
3. Obe vrečki damo v tretjo vrečko ali ustrezni transportni kovček, ki ga opremimo z:
• osnovnimi podatki o bolniku in poškodbi:
• ime in priimek bolnika;
• starost bolnika;
• poklic;
• dominantna roka;
• pridružene poškodbe;
• kronične bolezni in zdravila, ki jih redno jemlje;
• ura poškodbe;
• mehanizem poškodbe (krožna žaga, skobelnik ipd.);
• vsebina vrečke.
Če je amputirani del telesa zelo umazan in poln tujkov, ga lahko reševalec pred dolgim transportom spere pod hladno tekočo pitno vodo ali vodo iz plastenke. Dolgotrajno spiranje in brisanje pa lahko še dodatno poškoduje tkivo amputiranega dela, zato naj to strokovno opravi kirurg!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV