Španski raziskovalci so preizkušali novo cepivo MVA-B in ugotovili, da je po cepljenju kar 22 zdravih ljudi od 24, torej 92 odstotkov, razvilo nekakšen imunski odziv na HIV. “To je približno tako, kakor da bi videli fotografijo, na kateri je HIV, in jo pozneje v prihodnosti vedno prepoznali,“ pojasnjuje profesor Mariano Esteban, vodja raziskave, ki je potekala pod okriljem Nacionalnega biotehniškega centra (National Biotech Center) v Madridu.
Injekcija cepiva vsebuje štiri gene virusa HIV, ki stimulirajo limfocite T in B, vrste belih krvničk. B-celice proizvajajo protitelesa, ki napadajo viruse, še preden ti okužijo celice, medtem ko celice T zaznavajo in uničujejo okužene celice. “Naše telo je polno limfocitov, vsaka vrsta limfocitov pa je specializirana za boj proti drugim patogenom, torej mikroorganizmom, ki povzročajo bolezni,“ razlaga profesor Esteban. “Ko je govora o patogenih, kakršen je tudi virus HIV, ki ga ni mogoče premagati po naravni poti, je potrebne veliko vaje.“
Študija je pokazala, da je približno tri četrtine prostovoljcev v 11 mesecih po prejemu cepiva razvilo protitelesa za HIV. Pri več kot tretjini je telo začelo proizvajati posebno vrsto celice T, ki deluje proti virusu HIV in so jo poimenovali CD4+, medtem ko je telo dveh tretjin sodelujočih začelo proizvajati celice T, imenovane CD8+. Na splošno je 92 odstotkov sodelujočih razvilo neke vrste imunski odziv. Kakor koli že, strokovnjaki opozarjajo, da ne gre za popolno zaščito pred virusom in razvoj imunosti na okužbo, vendar naj bi ta imunski odziv nudil le nekakšno zaščito. To pomeni, da se s cepivom ne bi zaščitili pred tem, da bi se okužili, ampak virus ob okužbi ne bi bil smrtonosen.
Profesor Esteban v cepivu vidi veliko upanje, a pravi, da gre kljub vsemu le za začetek. V naslednjem koraku želijo cepivo namreč preizkusiti še na ljudeh, ki so že okuženi z virusom HIV, da preverijo še terapevtski učinek cepiva MVA-B, torej če uspešno zmanjšuje virusno število. “Cepivo MVA-B se je izkazalo za tako učinkovito kot vsa cepiva, ki so trenutno v uporabi, če ne še bolj,“ so optimistični raziskovalci. “Če bo ta genetski koktajl uspešno prestal še drugo in tretjo fazo kliničnih preizkusov in ga bomo lahko začeli masovno proizvajati, bo virus HIV v prihodnosti predstavljal le še manjšo nevarnost in bo ekvivalent virusom, ki na primer povzročajo nastanek herpesov.“ HIV bo tako postal le manjša kronična infekcija, ki bo izbruhnila, ko bo imunski sistem okuženega oslabljen zaradi katere druge bolezni.
V razvoju so sicer še druga cepiva proti virusu HIV. Britanski raziskovalci so tako razvili cepivo HIV-v, ki naj bi virusno število pri obolelih zmanjšalo za 90 odstotkov, vendar so raziskave še v povojih, saj so bile dosedanje opravljene na izjemno majhnih vzorcih.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV