Vizita.si
image (28)

Novice

Ima dojke brez prsnih bradavic

K.B.
13. 10. 2010 10.49
5

Počutim se kot spaka, pravi 29-letna Nemka Yvonne, ki si je morala dati preventivno odstraniti dojke. Po tem posegu so ji namreč kirurgi opravili rekonstrukcijo dojk in danes živi z dojkama različne velikosti in brez bradavic.

Že to, da si je Yvonne morala odstraniti dojke, saj so testi pokazali, da ima kar 80-odstotno možnost, da zboli za rakom dojke, je bil velik udarec na samopodobo mlade Nemke. Sedaj ko ima dojki različnih velikosti in brez bradavice, pa pravi, da se počuti kor Nezemljanka. Rak dojk je namreč izjemno huda bolezen, ne samo zato, ker je smrtno nevarna, ampak tudi zato, ker ženska zaradi njega izgubi del telesa, ki je simbol ženskosti. Prav zato je izjemno pomemben del rehabilitacije po mastektomiji tudi rekonstrukcija dojke.

Yvonne se je za ta poseg odločila, ker je imela raka na dojki v družini in videla, kako težka je ta bolezen. Z odstranitvijo dojk pa si je možnosti za obolenje iz 80 odstotkov zmanjšala na 5 odstotkov. Po operaciji so ji tako opravili rekonstrukcijo dojk, kjer pa ji niso rekosntruirali tudi prsnih bradavic. Ne le to, štiri tedne po operaciji ji je silikon v levi dojki počil, tako da je Nemka morala ponovno pod nož, a tokrat so ji vstavili manjši silikonski vsadek. Obupana 29-letnica se je tako sedaj obrnila še na enega kirurga in ga prosila naj ji ponovno opravi operacijo, po kateri se bo lahko ponovno počutila kot ženska in ne kot spaka.

V pozni puberteti naj ženska začne s samopregledovanjem dojk

Sicer pa vsako leto tudi v Sloveniji za rakom dojke zboli 1100 žensk, število obolelih vsako leto narašča. Kar 400 žensk na leto umre zaradi te bolezni, najpogosteje, ker bolezen odkrijejo pozno. Kar 50 odstotkov žensk namreč zdravnika obišče šele, ko je bolezen že napredovala in so možnosti za ozdravitev okrnjene. ''Prav zato je pomembno, da se ženske pričnejo redno samopregledovati že v poznih najstniških letih in s tem nadaljujejo vse svoje življenje,'' je povedala dr. Mojca Senčar, predsednica združenja za boj proti raku dojke Europa Donna. Najbolje je, da samopregled opravite od sedmega do desetega dneva po začetku menstruacije, v menopavzi pa na izbrani dan v mesecu. Ni vsaka zatrdlina v dojki rak, a če ženska zatipa zatrdlino, ki se ne spreminja z menstruacijskim ciklom, če opazi izcedek ali vdrto bradavico v dojki, se mora o tem posvetovati s svojim zdravnikom. Ta bo presodil, ali je sprememba nevarna ali ne. ''Po p50. letu pa morajo ženske, če kaj zatipajo ali ne, redno hoditi na presejalno mamografijo,'' opozarja predsednica združenja in dodaja, da morajo pred 50. letom starosti na mamografijo ženske, ki so bolj ogrožene. To so tiste, ki so se že zdravile zaradi raka dojk; ženske, katerih mati, sestra ali hči se je zdravila zaradi raka dojk; ženske, ki so rodile po 30. letu starosti in vse tiste, ki jim preiskavo svetuje zdravnik zaradi sumljivih sprememb v dojki.

Poleg pregledov pa je treba vseskozi skrbeti za zdrav način življenja, tako da se uravnoteženo prehranjujemo, vzdržujemo telesno težo in kot pravi Senčarjeva, da se ponovno naučimo smejati. Kot še poudarja, je izjemno pomembno, da si, če zbolimo za to boleznijo, poiščemo ustrezno strokovno pomoč: ''Ko ženske zbolijo za rakom na dojki, naj ne obupajo, ampak si poiščejo ustrezno strokovno pomoč in si ponovno zgradijo pozitivno samopodobo. Pomembno je, da vedo, da zaradi bolezni niso nič manj ljubezni vredne in da niso nič manj ženske kot pred boleznijo,'' še doda.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662