Vizita.si
Tinki Pintarič so dioptrijo odkrili v tretjem razredu osnovne šole, z leti pa je ta še naraščala in se na koncu ustalila pri minus 11 na desnem ter minus 13 na levem očesu.

Novice

Neverjetna izpoved naše bralke iz Primorske!

M.K.
08. 12. 2014 08.53
0

Smo v tistem delu leta, ko si vsi nekaj želimo. Običajno gre za večje ali manjše pozornosti, ki jih lahko kupimo v praznično okrašenih trgovinah, jih nato zavijemo v pisan papir in podarimo najbližjim. Nekateri pa si želijo povsem drugačnih daril. Ena takih je bila tudi Tinka Pintarič, ki si je želela le eno: videti brez očal in leč. Želja se ji je letošnjega oktobra uresničila. Preverite, kako!

Tinki Pintarič so dioptrijo odkrili v tretjem razredu osnovne šole, z leti pa je ta še naraščala in se na koncu ustalila pri minus 11 na desnem ter minus 13 na levem očesu.
Tinki Pintarič so dioptrijo odkrili v tretjem razredu osnovne šole, z leti pa je ta še naraščala in se na koncu ustalila pri minus 11 na desnem ter minus 13 na levem očesu.FOTO: Aljoša Kravanja

Tinki Pintarič so dioptrijo odkrili na rutinskem zdravniškem pregledu v tretjem razredu osnovne šole. »Takrat je znašala minus 3, kar je bilo precej veliko, skozi puberteto pa se je le še povečevala. Ko se je okrog tridesetega leta vendarle nekoliko ustalila, sem imela na desnem očesu dioptrijo minus 11, na levem pa kar minus 13,« se spominja simpatična Primorka, ki si je do jasnejšega vida najprej pomagala z lečami, a jo je delo v pisarni prisililo, da se je spet zatekla k očalom. »Leče sem imela potem samo še za prosti čas in za športne aktivnosti, sicer pa sem nosila očala, a sem imela pri iskanju primernega okvirja vedno veliko težav, saj je bila izbira pri moji dioptriji resnično močno omejena.«

Ko je izvedela, da lahko njeno visoko dioptrijo odpravijo z vstavitvijo znotrajočesne fakične leče, se je v njej prebudilo novo upanje, da bo ponovno videla brez optičnih pripomočkov.
Ko je izvedela, da lahko njeno visoko dioptrijo odpravijo z vstavitvijo znotrajočesne fakične leče, se je v njej prebudilo novo upanje, da bo ponovno videla brez optičnih pripomočkov. FOTO: Aljoša Kravanja
Ker je imela Tinka visoko dioptrijo, laserska operacija ni prišla v poštev. Nato pa je pred nekaj leti na spletu zasledila novico o novi metodi odstranjevanja dioptrije, pri kateri specialisti oftalmologije pacientu vstavijo znotrajočesno fakično lečo. Gre za podobno uspešno in zanesljivo metodo, kot so laserske operacije dioptrije, a je zaradi nekoliko večjih omejitev manj poznana med ljudmi. Kot pravi Tinka, se ji je takrat povrnilo upanje, da bo morda nekoč vendarle lahko očala enkrat za vselej pospravila v predal in pozabila nanje. A priznava, da so se ji porajali tudi dvomi: »Vedno te je strah, da bo šlo kaj narobe in ne boš videl niti toliko, kot vidiš sedaj, a če izbereš priznano kliniko, se ta strah hitro razblini.« Seveda je izjemno pomembno izbrati ugledno kliniko, osebju katere lahko brez kančka strahu zaupate svoje oči, prepričani, da bodo svoje delo opravili kakovostno in s pomočjo najsodobnejše tehnologije.

Po pomoč v priznano očesno kliniko!

Pred meseci se je Tinka tako polna pričakovanj odpravila na specialistični pregled v Očesni center Morela okulisti, da bi preverila, ali je primerna kandidatka za vstavitev fakične leče. Gre za družinsko podjetje z večletno tradicijo, ki velja za enega vodilnih centrov za očesno refraktivno kirurgijo v regiji. So edini center za operacije očesne dioptrije v tem delu Evrope, ki je akreditiran s strani ameriške fundacije 'Joint Commission International', najbolj ugledne akreditacijske ustanove na področju zdravstva. Njihovi delovni procesi so skrbno nadzorovani, prav to pa skupaj z njihovo strokovnostjo, dolgoletnimi izkušnjami in sodobno tehnologijo pacientom zagotavlja najvišjo stopnjo kakovosti in varnosti storitev. Na njihovi spletni strani so na voljo mnenja in ocene zadovoljstva pacientov, ki so se poslužili njihovih storitev, tako da je poskrbljeno tudi za transparentnost njihove dejavnosti.

Pred meseci se je Tinka tako polna pričakovanj odpravila na specialistični pregled v Očesni center Morela okulisti, da bi preverila, ali je primerna kandidatka za vstavitev fakične leče.
Pred meseci se je Tinka tako polna pričakovanj odpravila na specialistični pregled v Očesni center Morela okulisti, da bi preverila, ali je primerna kandidatka za vstavitev fakične leče.FOTO: Aljoša Kravanja

Mag. Kristina Mikek, dr. med, spec. oftalmologije, katere ožje področje specializacije so posegi za odpravo dioptrije, operacije sive mrene ter zdravljenje keratokonusa roženice, je skrbno pregledala Tinkine oči, da bi izključila vse morebitne navzočnosti obolenj ali sprememb na očesu, pri katerih vstavitev fakične leče ni priporočljiva ali bi lahko celo pripeljala do zapletov in poslabšanja vida. »Eden od pomembnejših dejavnikov, na podlagi katerega se odločamo za poseg, je anatomska oblika očesa. Če je sprednji prekat dovolj globok, če ni anatomskih struktur, ki bi to onemogočale, potem se odločimo za tako operacijo,« pojasnjuje specialistka oftalmologije in dodaja, da je strokovno opravljen pregled ključen za zagotavljanje varnosti posega in omogoča doseganje najboljših možnih rezultatov pri korekciji očesne dioptrije.

Varen in zanesljiv poseg

Poseg vstavljanja znotrajočesne fakične leče poteka tako, da oftalmolog pri približno polurnem posegu skozi nekaj milimetrov širok rez v sprednji del očesa pred naravno očesno lečo vstavi umetno lečo in tako odpravi očesno dioptrijo. Ta leča očesu omogoča, da vidi brez optičnih pripomočkov. »Sama moram priznati, da sem malo bolj konservativna in raje najprej operiram eno oko in potem čez nekaj dni drugo oko, čeprav bi lahko tudi obe očesi hkrati,« pojasnjuje oftalmologinja Kristina Mikek ter dodaja, da pacienta po posegu nekaj ur zadržijo v ambulanti, ga poležejo in spremljajo očesni tlak. Če ta ne narašča, lahko pacient odide v domačo oskrbo. Prvi kontrolni pregled po vstavitvi fakične leče je dan po posegu, vsak pacient pa ima telefonsko številko oftalmologinje, ki mu je v primeru morebitnih zapletov in težav na voljo 24 ur na dan. Naslednji pregled je potem čez mesec dni, pol leta in nato vsako leto.

Glavna prednost posegov za odpravo dioptrije z vstavitvijo fakične znotrajočesne leče je, da pri operaciji za razliko od laserskih posegov ne odstranijo niti tkiva roženice za preoblikovanje površine očesa niti naravne očesne leče. Operacija je primerna za posameznike, stare med 20 in 40 let, ki imajo visoko dioptrijo, tanjšo roženico ali roženico sumljive oblike. »Če nimamo pravilnega astigmatizma, je mogoče bolje, da ne delamo laserske operacije ter roženico pustimo nedotaknjeno in vstavimo to fakično lečo, s katero je mogoče korigirati visoko dioptrijo, visok cilinder ali visok astigmatizem,« pojasnjuje mag. Mikek in kot ključno prednost navaja še reverzibilnost operacije, kar pomeni, da v kolikor oko umetnega materiala ne bi sprejelo ali če bi se pojavili morebitni zapleti, lahko lečo brez težav kadar koli odstranijo.

Ko se življenje povsem spremeni

Ko je specialistka oftalmologije ugotovila, da je Tinka primerna kandidatka za vstavitev znotrajočesne fakične leče, je bilo treba določiti samo še termin operacije ter naročiti leči. 14. in 16. oktobra letos je življenje mlade mamice tako dobilo nove dimenzije. »Prav neverjetno je, da mi zjutraj ni več treba iskati očal na bližnji polici oziroma prositi otroka, da mi jih prinese iz kopalnice, kjer sem jih pozabila pretekli dan. Priznati moram, da si še danes včasih podzavestno poskušam popraviti očala, čeprav jih ni več. Res, ni lepšega občutka, kot se zjutraj zbuditi in videti!«

Tinkino življenje je po operaciji dobilo nove dimenzije in postalo kvalitetnejše ter jasnejše.
Tinkino življenje je po operaciji dobilo nove dimenzije in postalo kvalitetnejše ter jasnejše.FOTO: Aljoša Kravanja

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650