Vizita.si
Pet dni v psihiatrični bolnišnici je bilo očitno dovolj, da je Catherine bipolarno motnjo spravila pod nadzor in se vrnila nazaj na delo.

Novice

Catherine spregovorila o bipolarni motnji!

E. D.
22. 04. 2011 07.57
0

Kot kaže, je bilo pet dni v prestižni psihiatrični ustanovi v Connecticutu za Catherine Zeta-Jones dovolj, da je bipolarno motnjo, za katero boleha, spravila pod nadzor. Le teden dni za tem, ko se je vrnila z zdravljenja, se je namreč že udeležila snemanja svojega novega filma in celo spregovorila o težavah.

Michael Douglas in Catherine Zeta-Jones
Michael Douglas in Catherine Zeta-Jones FOTO: Reuters
Paparaci so 41-letno Catherine Zeta-Jones ujeli na snemanju romantične komedije z naslovom Playing the Field v Louisiani. Oblečena je bila v temne hlače, svileno srajco brez rokavov, lase je imela spete nazaj. Po poročanju tujih medijev je bila videti zadovoljno in veselo. A le teden dni prej je njen tiskovni predstavnik javnosti razkril, da se zvezdnica bojuje z bipolarno motnjo, nato pa je o psihičnih težavah za revijo People spregovorila tudi sama.
Pet dni v psihiatrični bolnišnici je bilo očitno dovolj, da je Catherine bipolarno motnjo spravila pod nadzor in se vrnila nazaj na delo.
Pet dni v psihiatrični bolnišnici je bilo očitno dovolj, da je Catherine bipolarno motnjo spravila pod nadzor in se vrnila nazaj na delo. FOTO: Reuters

''Nobene sramote ni v tem, če si človek poišče pomoč. To je motnja, ki prizadene na milijone ljudi in jaz sem ena od njih. Če je moje priznanje, da se spopadam z bipolarno motnjo, spodbudilo vsaj eno osebo, da si je poiskala pomoč, potem je bilo vredno.'' Anonimni vir, sicer blizu Cahterine in njenemu možu Michaelu Douglasu, pa je razkril, da je igralka prav med pripravami za vlogo v omenjenem filmu uvidela, da bipolarni motnji ni več kos in da potrebuje zdravljenje. ''Sčasoma so že povsem vsakdanje, preproste stvari postale preveč zanjo, na primer oditi ven na večerjo. Bilo je, kot bi del nje preprosto izginil. Težko jo je bilo videti takšno, kajti očitno je bilo, da se zelo trudi premagati težave.''

Bipolarno motnjo z drugo besedo imenujemo tudi manična depresija, po nekaterih ocenah prizadene nekje do dva odstotka populacije. Najpogosteje se pojavi v obdobju zgodnje odraslosti, čeprav zbolevajo tudi otroci in mladostniki. Zanjo je značilno izmenjavanje obdobij depresije in manije. V depresivnem obdobju je oseba potrta, obupana, brezvoljna, lotevajo se je črnoglede misli in mnogokrat tudi tesnoba, medtem ko v maničnem obdobju pogosto kar prekipeva od energije, navdušenja, evforije, je pretirano samozavestna in odločna. Sicer obstaja več oblik iste bolezni, a prav vsaka od njih močno prizadene ne le razpoloženje in psihično stanje obolelega, temveč vpliva tudi na njegovo vsakdanje delovanje, odnose z drugimi, socialno in poklicno življenje.

Kaj točno je krivo za to, da nekateri razvijejo bipolarno motnjo, še ni znano. Do zdaj znana dejstva pa nakazujejo na možnost, da je bipolarna motnja dedna oziroma prirojena, sprožijo pa jo lahko kakšni stresni dogodki, zloraba alkohola ali drog, huda preobremenjenost oziroma pritiski okolice. Strokovnjaki sklepajo, da bi lahko pri tistih, ki se spopadajo z bipolarno motnjo, prišlo do napak pri prenosih živčnih impulzov v možganih oziroma da imajo oboleli spremenjeno strukturo možganov. Spet druge teorije pa trdijo, da težave povzroča neravnovesje med snovmi, ki jih sicer izločajo možganske celice. Bipolarna motnja se najpogosteje zdravi s psihoterapijo in zdravili, namenjenimi stabiliziranju razpoloženja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650