S 3D tiskalnikom ustvarili vratno vretence
Prav tako so pretekli teden pekinški kirurgi 12-letnemu Minghaou, ki boleha za kostnim rakom, uspešno vsadili 3D natisnjeno vretence ter mu tako omogočili, da ponovno shodi. Dečku so med 5-urnim operativnim posegom najprej odstranili drugo vratno vretence, kjer se je nahajal tumor in ga nato zamenjali z vsadkom, ustvarjenim s pomočjo 3D tiskalnika ter mu dvignili vrat. Implantacija vretenca je bil prvi tovrstni poseg na svetu, s katerim bodo mlademu Minghaou, če bo zdravljenje potekalo brez težav, omogočili, da se po dveh mesecih priklenjenosti na bolniško posteljo ponovno postavi na noge.
Čeprav se implantati, ustvarjeni s pomočjo 3D tiskalnika še ne uporabljajo pogosto, so v svetu že znani primeri bolnikov, ki so jim vstavili 3D natisnjene čeljusti, kolke in celo medenico. »To je prva uporaba 3D implantata vretenca za ortopedsko operacijo hrbtenice na svetu,« je kitajskim medijem ob tej priložnosti dejal dr. Liu Zhongjun, kirurg, ki je vodil operacijo. »Pacientova glava se ne sme dotikati postelje med počitkom, ki bo trajal najmanj tri mesece,« je pojasnil dr. Liu. »A s 3D tehnologijo tiskanja lahko simuliramo obliko vretenca, ki je veliko močnejše in bolj priročno od tradicionalnih metod.«
Tehnologija omogoča popolno rekonstrukcijo
A to nista osamljena primera. Že lansko leto so britanski kirurgi 3D tehnologijo tiskanja uporabili za rekonstrukcijo hudo izmaličenega obraza žrtve nesreče v cestnem prometu. Nepoškodovano stran obraza kolesarja so uporabili za ustvarjanje zrcalne slike, da bi omogočili popolno rekonstrukcijo obraza. Zrcalno sliko so uporabili tako za oblikovanje smernic, kot tudi za natančno rezanje in pozicioniranje obraznih kosti ter oblikovanje simetričnih vsadkov, posebej prilagojenih bolniku.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV