Ker je smučanje celodnevna aktivnost, ki se izvaja na svežem in hladnem zraku, telo porabi več energije, da bi se ogrelo, in zato tudi učinkoviteje izkorišča vnesene kalorije. Med običajnim rekreativnim smučanjem boste tako izgubili približno 450 kalorij v eni uri, med tekom na smučeh pa kar 900, zato se na jedilnikih v smučarskih kočah pogosto pojavlja visokokalorična hrana, na primer klobase, ocvrt krompirček, juhe in sladkani topli napitki.
Ne pozabite na zajtrk!
Zajtrk je na smučanju najpomembnejši obrok. Če se boste smuke lotili lačni, se vam namreč lahko zgodi, da boste kmalu začutili slabost in vrtoglavico, ki jo že tako povzroča razredčen gorski zrak.
Samo zajtrk pa seveda ne zadostuje, zato s seboj na smučišče odnesite tudi nekaj manjših prigrizkov. Med najbolj priročne zagotovo spadajo oreščki, suho sadje, energetske ploščice, čokoladice in energetski napitki.
Ogljikovi hidrati vam bodo dali energijo
Med smučanjem je pomembno, da v telo vnesete veliko kompleksnih ogljikovih hidratov, saj ti potrebujejo manj kisika pri prebavi kot maščobe in beljakovine, zaradi česar so še posebej dobrodošli na višjih nadmorskih višinah.
Najprimernejši vir ogljikovih hidratov so testenine, poleg testenin pa strokovnjaki priporočajo tudi kruh iz polnozrnate moke, riž, različne žitarice in izdelke iz žitaric. Seveda pa z ogljikovimi hidrati ne smete pretiravati – tako prevelika kot premajhna količina namreč povzročata utrujenost.
Ne pozabite na beljakovine
Pojejte veliko beljakovin, saj jih celice in imunski sistem potrebujejo za učinkovitejše delovanje. Vendar pa jih nikar ne jejte tik pred smučanjem! Človeško telo namreč ne more shranjevati beljakovin ali sintetizirati vseh aminokislin, zato beljakovine predstavljajo izjemno težek obrok, ki se ga je pred težjimi fizičnimi obremenitvami potrebno izogibati.
Najboljši vir beljakovin so ribe, rdeče in piščančje meso, vegetarijanci pa naj posežejo po sojinih izdelkih, fižolu, jajcih in oreščkih. Najprimernejši čas za obrok, poln beljakovin, je med odmorom, med jutranjo in popoldansko smuko, ne pozabite pa, da si morate za tem vzeti nekaj časa za prebavo.
Zmerno z maščobami!
Maščobe predstavljajo najpomembnejše gorivo za telo, pomembno pa je, da z njimi ne pretiravate. Maščobe lahko najdete v arašidih, olivnem olju ali oljni repici.
Telo potrebuje tudi vitamine!
Na smučanju nikakor ne smete pozabiti na sadje in zelenjavo! Ti vas bodo oskrbeli z vitamini, minerali in zdravimi oglikovimi hidrati. Najbolje je, da sadje kombinirate z žitaricami in kruhom.
In pijača?
Pijte veliko vode! Med zimskimi športnimi aktivnostmi namreč pogosto prihaja do dehidracije – predvsem zato, ker večina ljudi misli, da se pozimi ne znoji, in da telo potrebuje manj tekočine.
Med postanki v kočah si privoščite sladkan čaj ali kateri drugi topli napitek, predvsem pa se izogibajte vsakršnega alkohola. Kuhano vino tako raje prestavite na večer – boste videli, zvečer vam bo še bolje teknilo!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV