Glivična okužba nohta ne ogroža vašega zdravja, a lahko privede do tega, da se noht močno zadebeli in je videti zelo neestetsko. Na nohtu se pokažejo spremembe, kot so odebelitev nohta in deformacija, sprememba barve nohta, nastanek dodatne roževine pod nohtom, noht lahko prične odstopati in spremeni barvo. Okuženi nohti predstavjajo vir okužbe tudi za druge, saj se glivice prenašajo in lahko prinašajo bolečine. Če glivično okužbo prepoznamo hitro, lahko pomaga že lokalno zdravljenje z antimikotičnimi kremami ali spreji, če je okužba dlje trajajoča in bolj trdovratna, pa je treba obiskati dermatologa. Ta lahko predpiše tablete, ki zmanjšujejo glivično okužbo ali uporabijo poseben medicinski laser, s katerim delujejo na okuženo področje. Posvet z dermatologom je ob spremembi nohtov priporočljiv tudi zato, ker je kar 50-odstotkov tako imenovanih 'grdih nohtov' tudi posledica drugih težav, kot so na primer poškodbe nohtov. Lahko pa gre tudi za druga obolenja nohtov. Pravilna diagnoza je ključna za pravilen izbor zdravljenja.
Da ne bi prišlo do ponovne glivične okužbe nohtov, poskrbite za primerno preventivo:
- Vsakodnevno umivajte roke in noge s tekočim milom s pH pod 7 in pod tekočo vodo.
- Po umivanju ali kopanju kožo dobro osušite z mehko brisačo, še zlasti med prsti.
- Nohtov ne prirezujte prekratko, režite jih naravnost.
- Ne prirezujte obnohtne kožice.
- Izogibajte se tesnim obuvalom, obuvala naj bodo čim bolj zračna.
- Nosite bombažne nogavice, ki vpijajo znoj, menjajte jih vsakodnevno ali še pogosteje, če postanejo vlažne. Nogavice perite pri visoki temperaturi.
- Ne hodite bosi po garderobah, telovadiščih, hotelskih sobah in kopalnicah, na kopališčih, savnah in v okolici bazenov.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV