Morda se vam zdi res mogoče, da žvečilni gumi, ker se v ustih ne topi, v želodcu ostane dolgo časa, vendar ni res, da se prilepi na želodec oziroma da je v želodcu tudi do več let, kot nekateri mislijo. Čeprav ni prebavljiv kot katera druga hrana, ga prebavni sistem potisne naprej tako kot vse drugo, kar gre skozi želodec, in se v blatu izloči v le nekaj dneh.
2. Mit: Začinjena hrana povzroča razjede v ustih
Včasih je veljalo, da pekoča hrana povzroča večje tveganje za nastanek razjed v ustni votlini, vendar je dokazano, da to vsekakor ni res. Začinjena hrana res lahko pri nekaterih ljudeh poslabša že obstoječe razjede, vendar ne povzroči nove razjede.
3. Mit: Dvigovanje težkih stvari povzroča pruh ali kilo
Dvigovanje težkih predmetov ni edini vzrok za kilo oziroma pruh. Kila je posledica povečanega pritiska ter odprtine in tudi šibkosti mišice, ki obdaja trebušno votlino. Kili so bolj kot ženske izpostavljeni moški. Med drugim lahko kila nastane tudi pri napenjanju zaradi trdega blata oziroma odvajanju.
4. Mit: Oreški povzročajo divertikulitis
Divertikulitis je stanje, ko se iz stene debelega črevesa izbočijo drobni, za grah ali grozdno jagodo veliki mešički. Običajno se pojavijo na prehodu debelega črevesa v danko. V preteklosti so ljudje z divertikulitisom zaradi strahu, da bi neprebavljivi deli povzročali bolečine, verjeli, da se morajo nujno izogibati oreškom, koruzi in hrani z majhnimi semeni. Rezultati raziskave iz leta 2008 pa kažejo ravno na nasprotno – pri ljudeh, ki pojedo veliko oreškov, je tveganje za nastanek bolezni manjše.
5. Mit: Fižol povzroča vetrove
Kljub številnim šalam fižol dokazano ni številka ena med povzročitelji vetrov ali plinov. Ta čast pa, zanimivo, pripada mleku in mlečnim izdelkom (izjemoma pri majhnih otrocih in dojenčkih), saj ko smo starejši, naše telo veliko težje prebavlja mlečni sladkor ali laktozo. Torej, če ste se po skodelici mleka znašli v neugodnem položaju zaradi vetrov, vedite, da niste edini.
6. Mit: Olivno olje je za cvrtje strupeno
Glede uporabe olivnega olja pri kuhi in peki so vedno nastajale polemike. Do danes … Olivno olje dokazano zelo dobro prenaša tudi cvrtje, saj ga lahko segrejemo celo do 210 stopinj. Pri cvrtju se temperature gibljejo med 140 in 180 stopinjami Celzija. Edina teorija, ki odvrača olivno olje za cvrtje, je ta, da je to olje za cvrtje predrago.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV