Največja težava pri pitju alkohola ni le v tem, da imajo alkoholne pijače neposreden vpliv na naše možganske celice in nam posledična zameglijo razum ter upočasnijo reflekse. Večje količine alkohola tudi močno obremenijo naše ledvice in povzročajo dehidracijo. Zato je zelo pomembno, da na zabavi poleg alkoholnih pijač pijemo tudi navadno vodo. Pravzaprav bi morali na vsak kozarec vina, žganja ali piva, spiti tudi kozarec ali dva vode. Tako bomo organizmu zagotovili zadosti tekočine in zmanjšali možnosti dehidracije, posledično pa bo tudi maček naslednji dan manjši.
2. Ne mešajte pijač
Če se nočete preveč opiti in če se hočete naslednji dan izogniti mačku, je pomembno tudi, da se odločite za eno vrsto pijače in jo potem pijete vso noč. Če na primer pijete vino, potem nikar vmes ne zvrnite še steklenice piva, dveh meric žganja, dveh kozarcev šampanjca. Tudi če radi pijete koktajle, jih nikar ne mešajte. Izberite si eno osnovo, na primer vodko, in potem naročajte le koktajle, ki so narejeni iz vodke in sadnih sokov. In če se le da, naj bodo koktajli čim manj sladki, kajti sladkor, še posebej v kombinaciji s sladkorjem, bo le še dodatno obremenil vaš organizem.
3. Ne pustite se zavesti majhnosti
Ali ponavadi na zabavah pijete žganje s kakšnim sokom, v prepričanju, da tako zaužijete manj alkohola, kot če bi si privoščili kozarec vina ali piva? No, to je verjetno zgolj izgovor pred samim samo, kajti verjetno ni nobena novost, da je v treh centilitrih žganja prav toliko dejanskega alkohola kot v enem decilitru vina ali dveh in pol decilitrih piva, in sicer 10 gramov alkohola. Tako da je pravzaprav vseeno, kaj od tega pijete, mero morate imeti pri vsaki alkoholni pijači, ne glede na to, kako majhna oziroma velika je – naj vas majhnost ne zavede.
4. Izogibajte se alkoholnim pijačam z mehurčki
Ogljikov dioksid v gaziranih pijačah, ki jih mešamo z alkoholnimi pijačami, pospeši prehod alkohola v kri, zato se s takšno gazirano-alkoholno pijačo veliko hitreje opijemo. Tudi šampanjec se tako zaradi ogljikovega monoksida hitreje absorbira v kri in ga hitreje začutimo. Res pa je, da nekateri pitje alkohola prenašajo bolje kot drugi in določeno pijačo prenašajo bolje. Še posebej, če ste med tistimi bolj občutljivimi, se torej mešanju alkohola in pijač z mehurčki raje izogibajte.
5. Jejte
Nikar ne pozabite, da vas bo alkohol manj omamil, če boste pred in med zabavo tudi kaj jedli. Hrana bo namreč upočasnila prehod alkohola v črevesje, s tem pa tudi njegovo prehajanje v kri. Če pa boste pili na prazen želodec, boste zaužit alkohol toliko prej začutili. Še posebej malo bolj mastna hrana nase dobro veže alkohol oziroma s tem, ko dlje časa obleži v želodcu, ublaži prehajanje alkohola v krvni obtok. Vendar pa – tako kot z alkoholom – seveda tudi z mastno hrano ne gre pretiravati.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV