Vizita.si
Veliko nevarnost predstavlja dehidracija, zato ne pozabite popiti dovolj vode.

Zdravje

Kako prenesti takšne temperature?

Lina Eržen
19. 06. 2013 14.51
0

Z Inštituta za varovanje zdravja prihaja opozorilo, da vročinskega vala nikakor ne smemo jemati zlahka. Paziti je treba, da ne dehidriramo in da temperatura telesa ne postane previsoka. Preberite si njihove nasvete.

Veliko nevarnost predstavlja dehidracija, zato ne pozabite popiti dovolj vode.
Veliko nevarnost predstavlja dehidracija, zato ne pozabite popiti dovolj vode.FOTO: iStockphoto

Tako smo se veselili teh poletnih dni, toda ob takšnem vročinskem valu, kot ga imamo trenutno, lahko predstavljajo veliko nevarnost. Sploh so ogroženi otroci, starostniki ter kronično bolni, težje vročino prenašajo tudi vsi, ki imajo čezmerno telesno težo, ali morajo biti zaradi narave dela v teh dneh veliko na prostem.

Otroci so ob takšnem vremenu še bolj ogroženi.
Otroci so ob takšnem vremenu še bolj ogroženi. FOTO: iStockphoto
Preprečite dehidracijo

Inštitut za varovanje zdravja svetuje, da vsak dan spijete vsaj dva litra tekočine. Ta mora biti seveda brezalkoholna, priporočljivo je še, da ne vsebuje sladkorja. Najbolje si je vsekakor privoščiti vodo ali ohlajen zeliščni čaj. Koliko tekočine morate spiti, boste najbolje začutili, če boste poslušali, kdaj ste žejni. Dober znak, ali ste v nevarnosti, da dehidrirate, je tudi barva vašega urina. Če je temnejša, takoj popijte še malo več.

Zadržujte se v hladnih prostorih

Prostore, v katerih se zadržujete, ohranjajte dovolj hladne. Če nimate klimatske naprave, zračite zvečer oziroma čez noč, čez dan okna zaprite in, če je le mogoče, spustite rolete. Kadar začutite, da vam postaja zelo vroče, se ohladite pod hladno prho; če nimate te možnosti, zmočite vsaj obraz in dlani.

Nosite lahna oblačila

Bolj hladno vam bo tudi, če se boste primerno oblekli. Nosite ohlapna oblačila, ki so tkana bolj rahlo. Najbolj zračna so bombažna in lanena. Kadar veste, da boste na soncu preživeli dlje časa, si nadenite tudi pokrivalo, poveznite si sončna očala, oblačila naj imajo dolge rokave in hlačnice. Izpostavljene predele namažite s sončno kremo.

Izogibajte se fizični aktivnosti

Inštitut za varovanje zdravja priporoča tudi, da fizično aktivnost na prostem, če le lahko, omejite na jutranje in večerne ure. Takrat svetujejo še, da spijete najmanj dva do štiri kozarce hladne vode. Posežete lahko celo po izotoničnih pijačah, ki nadomeščajo soli in minerale, ki jih izgubljate s povečanim potenjem. Izberite tiste, ki ne vsebujejo sladkorja.

Poskušajte se zadrževati v klimatiziranih prostorih. Zunaj iščite senco.
Poskušajte se zadrževati v klimatiziranih prostorih. Zunaj iščite senco.FOTO: iStockphoto

Pazite na hrano

Doma bodite pozorni, da hrano takoj shranite v hladilnik, saj se, če je izpostavljena sedanjim temperaturam, pokvari hitreje kot v običajnih razmerah. Nevarnost za zastrupitev je v tem primeru še posebej velika pri mlečnih in mesnih izdelkih.

Mogoča celo vročinska kap

Izpostavljenost tako visokim temperaturam lahko resnično povzroči zelo huda zdravstvena stanja, zato se s tem ni šaliti. Pri otrocih se lahko pojavijo vročinski krči, odrasle lahko preseneti vročinska izčrpanost, najhujša posledica pa je vročinska kap, ki lahko povzroči celo odpoved delovanja organov. Če pri komer koli opazite motnje zavesti, slabost, omotičnost, tudi bruhanje in glavobol, zato pri priči poiščite zdravniško pomoč.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859