1. Izogibanje pogledu v oči in grizenje ustnic
Laganje povzroči podobne občutke oziroma reakcije kot tesnoba ali psihični pritisk. Zato lahko – pri nekaterih lažnivcih lažje, pri drugih pa nekoliko težje – na obrazu opazite določene drobne kretnje, ki kažejo na živčnost. Strokovnjaki pravijo, da marsikateri lažnivec med laganjem sogovorniku težko ves čas gleda v oči, zato pogled vsaj nekajkrat usmeri nekam drugam. Tisti manj izkušeni lažnivci bodo verjetno celo ves čas nemirno begali s pogledom in vam le stežka dalj časa zrli v oči. Tistega, ki laže, pa lahko izda tudi grizenje ali oblizovanje ustnic.
2. Zavlačevanje z odgovorom
Ker človeku ob nekem vprašanju na misel najprej pride resnica, bo laž od njega zahtevala nekoliko daljši reakcijski čas kot odkrit, nezlagan odgovor. Zato lahko pri takem sogovorniku, ki nekaj sekund zavlačuje z odgovorom in se mu pri odgovarjanju celo zapleta, upravičeno sumite, da vam ne govori resnice. Poleg tega so znanstveniki iz pennsylvanske univerze dokazali, da je laganje za naš um veliko bolj naporno kot podajanje resnice. Poskusi z magnetno resonanco so namreč pokazali, da so takrat, ko oseba laže, možganske aktivnosti močno povečane.
3. Dotikanje določenih delov obraza
Študije so pokazale tudi, da se lažnivci pogosto dotikajo določenega dela obraza – na primer nosu, uhlja, vratu … Še posebej dotikanje nosu je klasičen simptom tesnobe in živčnosti, pravijo strokovnjaki. Tudi Bill Clinton se je menda med enim od intervjujem takrat, ko so ga novinarji spraševali po aferi z Monico Lewinsky, vsake štiri minute dotaknil nosu, kar je tekom celotnega intervjuja naneslo na kar 26 dotikov nosu. Takrat, ko je beseda tekla o drugih temah, pa je bil menda povsem sproščen in je nos pustil pri miru.
4. Opletanje z rokami
Še eden od znakov, ki razkriva lažnivce, je pretirano opletanje z rokami. Včasih pa si tisti, ki laže, tudi mane ali menca roke, poka prste, se z rokami pogosto dotika določenega dela obleke … Skratka, lažnivci tesnobo ali živčnost pogosto kažejo tako, da ne vedo, kaj bi počeli z rokami, in ravno pretirano miganje in mencanje vam lahko pomaga, da lažnivca ujamete na laži.
5. Izredno resen izraz
Čeprav marsikdo misli, da se lažnivci med izrekanjem laži večkrat smehljajo in tako prikrivajo napetost ter živčnost na svojem obrazu, so študije pokazale ravno obratno. Človek, ki laže, ima na obrazu pogosto pretirano resen izraz. Če je torej vaš domnevni lažnivec sicer med pogovorom dobre volje in se pogosto nasmehne, obstaja velika verjetnost, da resnost na njegovem oziroma njenem obrazu kaže na laž.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV