Bliža se 11. november, dan, ko praznujemo svetega Martina. Ta jesenski praznik pomeni konec dela na poljih in čas, ko se mošt spremeni v vino. Martinovo je povezano z druženjem v družinskem krogu ali s prijatelji, ko se usedemo za dobro obloženo mizo doma ali v gostilni. Takrat so na jedilniku same dobrote, ki jih sicer ne jemo pogosto, kot na primer goska ali raca, mlinci, dušeno zelje, lahko se jim pridružijo še jedi iz buč ali kostanja. Nazdraviti pa je treba seveda z mladim vinom.
Taka druženja in smeh za mizo res dobro denejo. Kako pa zgaga ali želodčne težave po kombinaciji tako izvrstne hrane in še ne ravno pravega vina? So pekoče bolečine v prsnici in želodcu neznosne, še posebej ko ležemo k počitku? Pomislimo na domačo lekarno, žal pa se tam skrivajo samo zdravila za prehlad ali bolečine, nič pa za zgago in bolečine v želodcu. Domači pripravki so najboljši; hitro spijemo nekaj mleka, ker smo slišali, da pomaga. Žal ni pravega učinka.
Zakaj nastanejo pekoče bolečine v požiralniku (zgaga) in želodcu?
Želodec normalno izloča kislino, ki nam pomaga aktivirati prebavne encime in s svojo kislostjo prebavljati hrano. Normalno je tudi, da kisla želodčna vsebina večkrat na dan doseže sluznico požiralnika. Kadar pa je kisline preveč ali kadar so varovalni mehanizmi želodca in požiralnika oslabljeni, lahko povzroči poškodbe sluznice želodca in požiralnika. Slednje občutimo kot pekoče bolečine za prsnico oziroma v požiralniku in jih imenujemo zgaga. Bolečine v želodcu, ki so lahko pekoče, pa imenujemo dispepsija. Če ne ukrepamo, se lahko sluznica požiralnika in želodca ob pogostih pojavljanjih težav spremeni, to pa lahko v najslabšem primeru privede celo do rakavih sprememb.
Pomagamo si lahko tudi sami z zdravili, ki jih kupimo v lekarni brez recepta. Na voljo je več vrst zdravil, zagotovo pa so najbolj učinkoviti tako imenovani zaviralci izločanja želodčne kisline, med katere spada Ranital® S. To zdravilo učinkovito omeji že samo nastajanje želodčne kisline in tako hitro ter za dalj časa prepreči zgago. Tako se občutljiva sluznica požiralnika in želodca lahko obnovi, saj zdravilo Ranital® S deluje tudi do 12 ur. To pomeni, da če zaužijemo tableto zjutraj, bomo brez pekočih težav v želodcu in požiralniku ves dan, če pa tableto zaužijemo pol ure pred spanjem, bomo lahko brez težav spali celo noč.
Kadar smo že nevtralizirali izločeno kislino z zaužitjem običajnih nevtralizatorjev kisline oziroma antacidov (pogovorno tudi kreda), lahko za dolgotrajnejše olajšanje težav ali za preprečitev ponovnega pojava zaužijemo še tableto Ranital® S.
Ranital® S lahko vzamemo tudi preventivno, preden se odpravimo na kosilo ali večerjo, kjer se ne bomo mogli izogniti hrani in pijači, ki nam navadno povzroča težave. Če pa na to pozabimo, ga lahko vzamemo takoj, ko se težave pojavijo.
Pa še to: Ranital® S se od drugih izdelkov za lajšanje blagih do zmernih želodčnih težav razlikuje tudi po tem, da je v obliki majhnih filmsko obloženih tablet, ki jih enostavno zaužijemo s tekočino. Tako se izognemo neprijetnemu mokastemu okusu v ustih, ki ga povzroča zaužitje antacidov.
Pri uporabi zdravila Ranital® S je treba natančno prebrati navodila za uporabo! Brez posveta z zdravnikom lahko jemljemo zdravilo največ 14 dni, če se stanje ne umiri oziroma težave ne prenehajo, pa je potreben obisk pri zdravniku.
RANITAL je na voljo v lekarnah brez recepta.
Pred uporabo natančno preberite navodilo. O tveganjih in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.