Posebej nevaren je tako imenovan črni led, ki ga ne vidimo, ko zvečer prekrije pločnike in stopnice. Blaž Iskra, travmatolog bolnišnice Novo mesto, pravi, da je najboljši nasvet, da imamo pri hoji stopala navzven. Takšna hoja lahko namreč zmanjša možnost padcev in nudi večjo stabilnost.
Za pločnike, ki jih prekriva led, nikakor niso primerni čevlji s peto, ampak le obuvalo, ki se dobro oprime tal. "Delati moramo kratke korake, s celimi stopali, tako imamo bistveno dalj časa stik s podlago, tako je tudi možnost padcev manjša. Ko pridemo v prostor, si moramo čevlje takoj sezuti, saj na čevljih ostane sneg, ki se stopi, na mokrem pa zlahka pademo tudi doma," pravi Popov zdravnik Blaž Iskra.
Kako vemo, da imamo zlom gležnja in ne zvin?
Pri zlomu gležnja ne moremo stopiti na nogo, sklep je otekel, kar je sicer tudi značilnost zvina, bolečina je na zunanji in notranji strani gležnja, in sicer v predelu kosti. Noge ne moremo obremenjevati in pri pregledu tisti, ki ima zlomljen gleženj, ne more narediti štirih korakov.
Kirurg za pravilno diagnozo potrebuje rentgensko slikanje poškodovanega dela noge, na podlagi katerega se odloči, ali bo treba operativno zdravljenje, uporaba mavca, ali katerega izmed drugih načinov zdravljenja zlomov.
Pacient po zlomu gležnja okreva tri mesece po operaciji, da lahko spet normalno hodi. Mavec običajno zdravniki snamejo po šestih tednih, ko spet preverijo z rentgenom, če se je zlom dobro zarasel.
Zlomi zapestja
Pri padcih si zlahka poškodujemo zapestje, saj se poskušamo ob padcu ujeti na roko. Pri tem lahko slišimo pok kosti v zapestju. Del zapestja je zelo boleč in otekel, običajno je videti spremenjeno obliko zapestja.
"Zelo je omejena gibljivost, če stisnemo spodnji del podlahti, se pojavi bolečina tudi v zapestju, to je test, ki ga naredimo, " pravi travmatolog dr. Iskra.
Zlomi zapestja se prav tako zdravijo z mavcem, z naravnavo in mavcem, vse več takšnih zlomov se zdravi operativno. Večina teh zlomov doleti ljudi v aktivnih letih, ki si seveda želijo roko tudi v bodoče uporabljati stoodstotno. Možne so tudi poškodbe vezi v predelu ključnice, saj lahko tisti, ki jim zdrsne, padejo na levo ali desno ramo.
Če je le možno, na poledenele pločnike ne gremo. Če že, le s primerno obutvijo, ki ima ravno podlago in tako večji stik s podlago. "Če lahko po padcu obremenite nogo, ni potrebe, da greste takoj k zdravniku. Počivajte, na boleči predel si dajte led in vzemite sredstvo proti bolečinam. Če je naslednji dan slabše in težje stopite na nogo, pa le obiščite zdravnika," svetuje travmatolog.
Sicer so pogosti tudi zvini, bolečina pa lahko traja še nekaj tednov po padcu. Če po 3 do 4 tednih še vedno ni bolje, je treba na rentgensko slikanje, saj lahko "zvin" skriva kakšno prikrito poškodbo v predelu sklepa.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV