Vizita.si
Zobna pasta

Zdravi zobje

Kakšne zobne paste so primerne za otroke?

N.R.A.
11. 04. 2024 10.38
0

Zveza potrošnikov Slovenije je predstavila nekaj napotkov za izbiro zobne paste za otroke. Katere so primerne, katere morda niso in na kaj moramo biti pozorni?

"Ko zraste prvi zobek, je čas za prvo zobno pasto. Priporočljivo jo je uporabljati do dopolnjenega 6. leta starosti, nato lahko otrok začne uporabljati zobno pasto za odrasle ali katero od vmesnih različic (za otroke do 8., 10. ali 12. leta), ki vsebujejo nekoliko več fluora oziroma fluoridov kot prve zobne paste," pravijo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Hkrati pa predstavljajo zanimive rezultate testa, ki so ga konec lanskega leta naredili Nemci. Na testu so izmerili vsebnost fluoridov v zobni pasti ter ocenili označevanje in embalažo. Na kaj je dobro biti pozoren pri nakupu otroške zobne paste? Predstavljamo, kaj so zapisali na Zvezi potrošnikov Slovenije.  

11 razlogov za bolečino v zobeh
Preberi še
11 razlogov za bolečino v zobeh

1. Fluoridi

Fluoridi naj bi pozitivno vplivali na utrjevanje zobne sklenine in nedvomno ščitijo zobe pred kariesom, kar so dokazale številne raziskave. Da bo zobna pasta učinkovita, mora vsebovati dovolj fluoridov – tudi tista za najmlajše. Vsebnost pa vseeno ne sme biti previsoka. 

Priporočljiva vsebnost fluoridov v zobni pasti za otroke do 6. leta starosti je 1000 ppm (delcev na milijon). Paste, ki jih ne vsebujejo ali jih vsebujejo premalo, potrošniške organizacije na njihovih testih ocenijo kot slabe (oceni pomanjkljivo in nezadovoljivo).

Zobna pasta
Zobna pastaFOTO: AdobeStock

2. Hidroksiapatit ni alternativa

Nekateri proizvajalci v zobne paste ne dodajajo fluoridov, ampak hidroksiapatit, ki naj bi prav tako ščitil pred zobno gnilobo. Gre za naravno mineralno obliko, zato ga v oglasih pogosto predstavljajo kot 'naravno izbiro'. 

V nasprotju s fluoridi pa raziskav o tem, ali je zares učinkovit pri preprečevanju zobne gnilobe, ni zadosti. "Za zdaj (še) ni dovolj trdnih dokazov, da je hidroksiapatit dovolj učinkovit, zato menimo, da ni ustrezen nadomestek za fluoride."

3. Bolje je brez titanovega dioksida

V zobnih pastah ga uporabljajo kot barvilo, saj zobni pasti daje belo barvo. Zaradi suma, da je genotoksičen, je od leta 2022 prepovedan v živilih, Evropska agencija za varnost hrane ga uvršča v kategorijo 'ni varen'. 

Vse o zobni protezi
Preberi še
Vse o zobni protezi

4. Cinka naj ne bo preveč

Cink zobni pasti dodajajo zaradi antibakterijskega delovanja, posledično ščiti pred zobnimi oblogami, zobnim kamnom, gingivitisom (vnetje dlesni) in slabim zadahom. V preteklosti je bilo stališče nemškega Zveznega inštituta za oceno tveganja, da zobne paste s cinkom niso primerne za otroke, saj potrebi po cinku (element v sledeh) zadostijo že s prehrano. Presežek cinka bi lahko imel dolgoročne negativne učinke, kot so oslabitev imunskega sistema, anemija in motnje gibanja, povezane z živci.

Zobna pasta
Zobna pastaFOTO: AdobeStock

A stališče se spreminja: julija 2023 je Odbor EU za varnost potrošnikov (SCCS) objavil, da cinka ni več treba popolnoma izločiti iz zobnih past za otroke. Glede na najnovejše ugotovitve odbora SCCS velja: od prvega leta starosti lahko otroci uporabljajo tudi zobne paste z največ 1-odstotno koncentracijo cinka. Za otroke v prvem letu življenja velja, da je 0,72 odstotka cinka v zobni pasti varno.

"Iz naših testov vemo, da zobne paste za odrasle običajno vsebujejo precej manj kot odstotek cinka. Pri zobnih pastah za otroke so ga proizvajalci v zadnjem času popolnoma opustili."

Kaj je retencija po zaključeni ortodontskih terapiji?
Preberi še
Kaj je retencija po zaključeni ortodontskih terapiji?

 5. Izognite se nepotrebnim dodatkom: okusu po sadju, vanilji, bleščečim barvam in bleščicam:

Večina zobnih past za otroke ima okus po sadju, zelo priljubljen je okus po jagodi, nekatere imajo celo okus po žvečilnem gumiju. Prav tako so priljubljene živahne barve. "Arome in barvila so nepotrebni dodatki, saj ne vplivajo na učinkovitost samega izdelka, ampak le prispevajo k dnevnemu koktajlu kemikalij. In še ena past: če ima zobna pasta prijeten okus in lepo barvo, bo malčke bolj verjetno zamikalo, da jo pogoltnejo, namesto da bi jo izpljunili."

Vir: Zveza potrošnikov Slovenije

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662