Raziskave so pokazale, da moški pogosteje zbolevajo za rakom in da je med njimi pogostejša tudi smrtnost zaradi te bolezni. Poleg tega se pogosteje srečujejo tudi z boleznimi srca in ožilja, kapjo in debelostjo, med njimi pa je tudi več samomorov kakor med ženskami.
Povsem jasno je, da je večina bolezni, ki se pogosteje pojavljajo pri moških, povezana z nezdravim načinom življenja, saj moški v večji meri pijejo, kadijo, se nezdravo prehranjujejo in se tudi veliko manj gibajo kot ženske.
Moški umirajo premladi
Kljub temu da se življenjska doba ljudi podaljšuje, moškim še vedno ni uspelo doseči ženskega povprečja. V Sloveniji tako moški, ki v povprečju živijo 73 let, umirajo kar 8 let prej kot ženske, katerih življenjska doba znaša kar 81 let. Dejstvo pa je, da bi se dalo številne vzroke smrti, ki zahtevajo premlada moška življenja, odpraviti.
Večina teh bolezni je povezanih z dejavniki, kot so na primer debelost, prekomerno uživanje alkohola in kajenje, tem pa bi se bilo mogoče popolnoma izogniti.
So moški nagnjeni k samouničenju?
Kot skupina, moški pokadijo več tobaka in popijejo več litrov alkoholnih pijač kakor ženske, poleg tega pa se zadostno giba le 40 odstotkov moških. To bi lahko delno pojasnilo, zakaj je prekomerno debelih kar 41 odstotkov moških, žensk pa 32.
Moški pa so znani tudi po tem, da si pogosteje vzamejo življenje na nasilen način – bodisi v prometni nesreči bodisi namenoma, s samomorom. Čeprav je število poskusov samomora med moškimi in ženskami približno izenačeno, so moški uspešnejši pri tem opravilu. Rezultati raziskav namreč kažejo, da moški samomor storijo 3,5-krat pogosteje kot ženske, o tem, da je to še eden od vzrokov prezgodnjega umiranja moških, pa priča podatek, da je povprečna starost umrlega zaradi samomora 51 let.
Dejstvo je, da moški izjemno neradi govorijo o svojih težavah in zelo redko poiščejo zdravniško pomoč. Tudi raziskave so pokazale, da moški redkeje obiskujejo zdravnika kakor ženske (tudi če izključimo zdravniške preglede med nosečnostjo). Če bi torej moški začeli bolje skrbeti za svoje zdravje in živeti bolj aktivno življenje, bi se prepad med žensko in moško življenjsko dobo zagotovo zmanjšal, moški pa bi si končno zaslužili naziv 'močnejšega spola' tudi na zdravstvenem in psihološkem, ne le na fizičnem področju.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV