Dawa Titung je 7-letni deček iz Nepala, ki je imel za razliko od svojih sotrpinov neverjetno srečo. Rodil se je namreč s hidrocefalusom, zaradi katerega ponavadi preživi manj kot 50 odstotkov otrok. Bolezen, ki ji pravijo tudi vodenoglavost, je rezultat prekomernega nastajanja možganske tekočine ali motnje njene resorpcije in pri dojenčku povzroči prekomerno povečanje obsega glave, poudarjene žile na glavi, glavobol in bruhanje. Lobanjske kosti se nekoliko razmaknejo in naredijo več prostora, dolgotrajen povečan pritisk pa povzroči tanjšanje možganskega tkiva, tudi do te mere, da siva možganovina skorajda izgine. V blažji obliki je glava ob rojstvu lahko primerne velikosti, vendar pa hitro narašča v mesecih po rojstvu. Pri starejših otrocih lahko hidrocefalus nastane kot posledica možganskega tumorja ali okužbe v centralnem živčevju.
Glava sedemletnega Dawe je tako narasla na velikost košarkarske žoge, zaradi česar je bilo njegovo življenje močno ovirano. Ne samo da so ga zasmehovali povsod, kjer se je pojavil, bolezen mu je povzročala neznosne glavobole, pa tudi čisto vsakdanja rutina je bila zanj pravi podvig. “Res je bilo težko. Še iz postelje ni mogel vstati brez pomoči, saj je bila ogromna glava preprosto pretežka za njegovo šibko telesce, ni mogel niti normalno hoditi, saj ga je nenehno zanašalo v eno ali drugo stran,“ žalostno pripoveduje njegova mati Phool Titung. Njegovo življenje, pa tudi življenje celotne družine, bi bilo veliko lažje, če bi bil deček deležen zdravstvene oskrbe že kot dojenček, vendar jim razmere v Nepalu tega žal niso dopuščale. Na srečo pa je za malega Dawo pred pol leta posijal žarek upanja, ko je družina naletela na zdravnika iz ZDA, ki se je ravno z namenom pomagati revnim otrokom mudil v Nepalu. Tako so sedemletnika pripeljali v bolnišnico Johns Hopkins Hospital v Baltimore, največje mesto ameriške zvezne države Maryland. “Nikoli v življenju nisem še videl človeka, ki bi imel tako ogromno glavo kot Dawa. Priznam, da sem bil pred operacijo nekoliko negotov,“ odkrito prizna plastični kirurg dr. Amir Dorafshar, ki je 9. maja letos med nadvse zahtevno 12-urno operacijo dečku rekonstruiral lobanjo. “Imel je manj kot 50 odstotkov možnosti, da preživi. Že samo en najmanjši napačen rez bi bil lahko usoden, toda na srečo je danes tehnologija že tako napredovala, da nam je bilo mnogo lažje. Pomagali smo si s pomočjo računalniškega modeliranja, rezultat operacije pa je presenetil celo kirurško ekipo,“ ponosno še pove dr. Dorafshar. Presrečna mati pa kar ne more verjeti, da se sinku obeta svetla prihodnost: “Čeprav je njegova glava še vedno večja od glav vrstnikov in so motnje v razvoju še vedno očitne, bo sedaj veliko lažje. Naredili bomo vse, da bo Dawa srečen otrok, ki bo odrasel v normalnega moškega.“
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV