Kako se preventivno zaščitimo?
• Preden se odpravimo v naravo, se primerno oblecimo. Priporočljiva so svetla oblačila, saj na njih klopa prej opazimo. Oblačila naj pokrivajo čim več kože (dolgi rokavi, dolge hlače, pokrivalo za glavo, visoka obutev, hlačnice zatlačene v obutev).
• Uporabimo zaščitno sredstvo (repelent ). Repelenti so snovi, ki po nanosu na kožo ali obleko izhlapevajo, s čimer ustvarijo oblak vonjav, ki klope moti in odganja. Primerni so repelenti, ki vsebujejo naravne sestavine (npr. naravne piretrine) in takšni, ki jih ni potrebno nanašati na kožo, ampak predvsem na oblačila. Bodimo pozorni tudi na čas delovanja repelenta ter ga po potrebi ponovno nanesimo.
• Ne hodimo po brezpotjih, čez visoko travo in podrast, raje se sprehajajmo po poteh in se ne dotikajmo rastja.
• Pregledujmo se: Med sprehodom pogosto preglejmo obleko in odkrite dele telesa, saj lahko tako opazimo klopa, še preden se prisesa. Po prihodu domov temeljito preiščimo vso kožo in lasišče, stuširajmo se in operimo oblačila, ki smo jih nosili.
• Pregledujmo domače ljubljenčke in jim redno odstranjujmo klope.
• Cepljenje je najučinkovitejši ukrep za zaščito pred klopnim meningoencefalitisom. Za boreliozo pa cepiva ni.
V Sloveniji je najpogostejša bolezen, ki jo prenašajo klopi, lymska borelioza. Zanjo vsako leto zboli od 4000 do 6000 ljudi. Druga pomembna bolezen je klopni meningoencefalitis, letno število obolelih je okoli 200 do 300. |
Repelenti iz naravnih piretrinov spadajo med najbolj varne repelente za zaščito ljudi in živali. Piretrini so naravne spojine, ki se pridobivajo iz rastline z imenom dalmatinski bolhač (Chrysanthemum cinerariaefolium). Rastlina je podobna ivanjščici. Vsi njeni nadzemni deli vsebujejo piretrine, največ pa jih je v cvetnih glavicah. Piretrini učinkovito odganjajo klope, ker motijo delovanje njihovega živčnega sistema. Zato se klop, ki pride v stik z napršeno površino, navadno ni sposoben prisesati in odpade. Ker se piretrini na svetlobi in zraku popolnoma razgradijo, ne ostajajo na obleki ali v okolju.
FORTH proti klopom je učinkovito zaščitno sredstvo, ki ga odlikujejo naslednje lastnosti:
|
Če kljub vsemu najdemo prisesanega klopa, ga čim prej odstranimo, ker je verjetnost za prenos okužbe v prvih 24 urah manjša. Prisesanega klopa ne vrtimo med prsti in ne polivajmo s tekočinami, sicer se bo še bolj zarinil in zaradi stresa še prej izbruhal okuženo vsebino v kri.
Znaki bolezni
Mesto, kjer smo imeli prisesanega klopa , in kožo po vsem telesu opazujmo še vsaj tri tedne. Spremljajmo tudi svoje počutje. K zdravniku pojdimo takoj, če opazimo:
• rdečino na koži, ki se postopno širi, na sredi pa bledi. Navadno nastane na mestu vboda, lahko pa se pojavi celo na drugem delu telesa, kjer klop sploh ni bil prisesan. To so znaki lymske borelioze. Zdravi se z antibiotiki, z zdravljenjem pa je potrebno začeti pravočasno.
• slabo počutje, utrujenost, bolečine v mišicah, glavobol, vročino, na koži ni vidnih sprememb. To so znaki klopnega meningoencefalitisa. Čeprav se stanje izboljša, se navedene težave pojavijo v še hujši obliki, lahko celo z motnjami zavesti. Zdravljenje poteka v bolnišnici.
Več o zaščiti pred klopi in ostalim mrčesom najdete na www.bioteh.si