Vizita.si
Petarde so izjemno nevarne, vsaka poškoba, do katere privedejo pa povsem nepotrebna. V petardah se namreč ne skriva prav nič zabavnega in dobrega.

Novice

FOTO: Oglejte si grozljive posledice petard!

Nataša Jurca
27. 12. 2011 11.08
78

Od 26. decembra dalje je dovoljena uporaba pirotehničnih sredstev. Posledice eksplozije so ob nepravilni rabi lahko izjemno hude in močno zaznamujejo življenje posameznika. Oglejte si fotogalerijo!

FOTOGALERIJA: Posledice nepravilne rabe petard

Petarde so izjemno nevarne, vsaka poškoba, do katere privedejo pa povsem nepotrebna. V petardah se namreč ne skriva prav nič zabavnega in dobrega.
Petarde so izjemno nevarne, vsaka poškoba, do katere privedejo pa povsem nepotrebna. V petardah se namreč ne skriva prav nič zabavnega in dobrega.FOTO: UKCL
''Treba je dvigniti zavest, pokazati, kakšne so lahko posledice nepravilne rabe pirotehničnih sredstev, in pokazati, da je to nekaj slabega in ne zanimivega in dobrega,“ opozarja prof. dr. Uroš Ahčan, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Kirurške klinike, in dodaja, da so poškodbe s petardami popolnoma nepotrebne. “Običajno so posledica neznanja in neizkušenosti mladih ljudi, ki med seboj tekmujejo, kdo si več upa, ter delujejo po principu 'vrgli smo že sto petard, pa se nam še nič ni zgodilo'. So pa tudi posledica objestnosti.“

Največ poškodovancev je mlajših od 20 let!

Kot pravi asist. mag. Simon Herman, dr. med., specialist kirurg s Kliničnega oddelka za travmatologijo Kirurške klinike UKC Ljubljana, so lani samo okoli novega leta obravnavali 25 poškodovancev. Prvi od teh so prišli na kliniko že 16. novembra, zadnji pa 9. januarja. Največ, kar 14, jih je bilo obravnavanih v silvestrski noči, od tega 13 po polnoči. “Približno 80 odstotkov vseh poškodovancev je bilo starih do 20 let. Od tega jih je bilo pet mlajših od 10 let, 60 odstotkov pa jih je bilo starih od 11 do 20 let. Obravnavali smo tri težke poškodbe, pet takšnih, ki so zahtevale zahtevnejše zdravljenje, a niso terjale dolgotrajnih posledic, ter 17 lahkih poškodb,“ še pravi in dodaja, da gre najpogosteje, v kar 75 odstotkih, za poškodbe, ki obsegajo obraz, oči in/ali roke. “Ponavadi so poškodovani tisti, ki so sami uporabljali pirotehnična sredstva. Najtežje poškodbe pa nastopajo, kadar se predeluje pirotehnična sredstva ali se jih uporablja v nasprotju z navodili. Vzroki za poškodbe so običajno še neprevidnost, objestnost in vpliv psiho-aktivnih substanc.“ Prav zato dr. Herman opozarja, da je pri uporabi pirotehnike potrebna podobna zbranost in odsotnost psiho-aktivnih snovi kot pri vožnji.

Policija vsako leto zaseže od 110 do 130 tisoč pirotehničnih sredstev.
Policija vsako leto zaseže od 110 do 130 tisoč pirotehničnih sredstev.FOTO: Policija

Posledice so grozljive

Za vsakega posameznika je poškodba zaznamujoča. “Zlasti če gre za predelavo pirotehničnega sredstva, kjer pride do prave eksplozije,“ pravi dr. Ahčan. “Takrat pride pri vsakem posamezniku do nekakšnega osebnega cunamija. Gre za slike, ki zaznamujejo človeka za celo življenje.“

Sama intenzivnost poškodbe je sicer odvisna predvsem od vrste eksplozivnega telesa in njegove moči. “V osnovi lahko poškodbe razdelimo na nizko in visoko energetske. Med prve spadajo zlasti opeklinske rane, ki so lahko različno globoke, manjše raztrganine kože, med visoko energetskimi poškodbami pa prihaja do kompleksnih poškodb kosti in mehkih delov, manjkajočih delov telesa, ki jih kljub sodobni tehniki in znanju mikrokirurške tehnike ter dobri organizaciji dežurne službe ni možno nadomestiti. Se pravi, da imamo opravka z invalidnostjo in s psihofizičnimi težavami posameznika.“ Večinoma so tako poškodovane kosti in vsa mehka tkiva, kot so žile, živci, kite in mišice, prisotne pa so obsežne kožne vrzeli. Področje poškodbe je običajno zelo veliko, tkiva so zmečkana in raztrgana in lahko propadejo tudi kasneje. Pri otrocih so poškodovani rastni stiki kosti. Rane so umazane, zato je večja nevarnost okužb in zapletov po operaciji. V primeru amputacij pa replantacije največkrat niso izvedljive. Tudi izguba vida in/ali sluha sta lahko del nesrečne zgodbe.

V primeru nesreče pa ravnajte po pravilih prve pomoči. Dr. Ahčan svetuje, da najprej zaustavite krvavitev, če do nje sploh pride. “Po navadi pri poškodbah s pirotehničnimi sredstvi krvavitve ne predstavljajo največje težave, ker so tkiva zgnetena.“ Nato je treba poškodbo kompresijsko poviti, narediti imobilizacijo uda in ga dvigniti nad višino srca ter pripeljati bolnika na urgenco. S seboj je smiselno prinesti na kliniko tudi ostanke roke ali druge raztrgane okončine. “Čeprav tkivo največkrat ne bo uporabno za replantacijo, se lahko določeni deli uporabijo kot rezervni deli – odvzame se del živca ali žile,“ pojasnjuje dr. Ahčan. Na večjih organiziranih prireditvah morajo sicer biti nameščene ekipe, ki skrbijo za prvo pomoč, opozarja dr. Herman. “Prvo pomoč morajo tako nuditi že oni.“

Dr. Ahčan dodaja, da imamo v Sloveniji sicer srečo, da se lahko tudi v primeru slednjih poškodb počutimo varne, saj je, kot pravi, zelo dobro organizirana dežurna služba tudi med prazniki. “Vsak dan sta na razpolago dežurni kirurg in kirurg v pripravljenosti, tako da lahko skupaj opravita kakršno koli reimplantacijo, prenos tkiv, istočasno pa smo tudi v tesni povezavi s travmatologi in drugimi strokovnjaki.“ Opozarja pa na pomembno dejstvo, da kljub izjemnemu znanju kirurgov in drugih strokovnjakov stanja, kakršno je bilo pred poškodbo, ni mogoče povrniti nikoli.

Petarde naprodaj od danes naprej

Pirotehnika je razdeljena v več kategorij. “Posebej se ukvarjamo z izdelki iz prve kategorije, katerih glavni učinek je pok,“ pravi Goran Maršič iz Sektorja splošne policije na Generalni policijski upravi. Prodaja teh izdelkov je namreč dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do 2. januarja.Pri tem bi rad poudaril, da je na območju Slovenije prepovedana že posest, kaj šele prodaja pirotehničnih izdelkov 2. in 3. kategorije, katerih glavni učinek je pok. Za osebe, ki to prepoved kršijo, je predpisana globa od 400 do 1.200 evrov.“ Leta 2008 je bil namreč spremenjen Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, ki uporabo in prodajo teh sredstev prepoveduje. Sama prodaja oziroma uporaba pirotehničnih sredstev pa je omejena tudi starostno. “Izdelke prve kategorije lahko kupujejo le starejši od 14 let, izdelke druge in tretje kategorije pa osebe, starejše od 16 let.“

Maršič opozarja tudi, da se je pred nakupom treba zavedati, da so ljudje občutljivi na petarde. Izdelke prve kategorije, katerih glavni učinek je pok, je tako prepovedano uporabljati v stanovanjskih naseljih, strnjenih naseljih, zgradbah, vseh zaprtih prostorih, v bližinah bolnišnic, v in v okolici prevoznih sredstev, na površinah, kjer potekajo javni shodi in javne prireditve. “Če je že nujno uporabljati pirotehniko, jo uporabljajte po navodilih proizvajalca. Ne kupujte je na črnem trgu, ker ti izdelki niso preverjeni, njihovo obnašanje pa je nepredvidljivo, izdelki pa nimajo nobenega zagotovila, da so varni. Pirotehniko uporabljajte le v določenem času in le na krajih, kjer je uporaba dovoljena in ne boste nikogar ogrožali.“

Dostopnost pirotehničnih sredstev vprašljivega porekla in pisanih barv po nizki ceni je več kot lahka. Fotografije poškodovancev, krvavih obrazov in zlomljenih udov nas spremljajo vsak dan na televizijskih ekranih, zaradi česar smo postali otopeli. S pravim zgledom, nadzorovano dostopnostjo nevarnih sredstev in usmerjenimi propagandnimi akcijami že od vrtca in šole naprej pa lahko mišljenje spremenimo.

KOMENTARJI (78)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587