Bilo je kot v nočni mori, le da se je Hannah Foster zavedala, da ne spi več. ''Kaj takšnega še nikoli nisem doživela,'' pripoveduje 25-letna Britanka. ''Po povsem običajnem dnevu v službi sem se zvečer spravila v posteljo okoli enajstih. Potem pa sem se kar naenkrat zbudila in nisem čutila niti ene same mišice na telesu. Bila sem praktično paralizirana.'' Nato pa je ohromelost kar naenkrat izginila. Spet je čutila roke in noge, spet je lahko dihala. A bila je prestrašena kot še nikoli v življenju. Le nekaj mesecev kasneje se je nenavadna paraliza spet pojavila, le da so jo tokrat spremljale tudi grozljive halucinacije. ''Ob sebi sem zagledala grdo, črno prikazen. Videti je bila kot demon. Poskušala sem kričati in se umakniti od nje, a sem bila prikovana na posteljo,'' se spominja Hannah.
Kar se je zgodilo in se občasno ponoči še vedno dogaja mladi Britanki, je medicinski fenomen, imenovan paraliza med spanjem oziroma spalna paraliza. Profesor Chris French iz londonske univerze za psihologijo pravi, da se s tem pojavom vsaj enkrat v življenju sooči približno 40 odstotkov ljudi. ''Spalna paraliza lahko traja nekaj sekund ali pa nekaj minut. Oseba, ki jo doživi, ni popolnoma budna – je nekje med spanjem in budnostjo. Včasih takšnemu človeku uspe odpreti oči in ker se zaveda dogajanja okrog sebe, se zaveda tudi, da ne more premikati rok in nog,'' ta nenavaden medicinski fenomen pojasnjuje profesor French. Spalna paraliza se pojavlja takrat, ko je človek v REM-stanju – zadnji, peti fazi spanja, ki je možgansko najbolj aktivna in v kateri človek sanja. ''V REM-fazi so mišice delno ohromljene, kar je po vsej verjetnosti neke vrste obrambni mehanizem, ki preprečuje, da bi človek med spanjem sanje, ki jih ima v REM-stanju, udejanjal v realnosti oziroma se nanje v realnosti fizično odzival,'' še pove profesor French. Če pa cikel spanja v tej fazi intnezivnega sanjanja nekaj zmoti, se lahko človek – še vedno paraliziran od REM stanja – zbudi in se tudi zaveda, kaj se dogaja z njim. Da je vse skupaj še hujše, pa spalno paralizo v petih odstotkih primerov spremljajo tudi grozljive halucinacije. Tisti, ki večkrat doživljajo spalno paralizo, povedo, da poleg prividov pogosto slišijo tudi različne glasove.
Znanstveniki, ki preučujejo fenomen paralize med spanjem, pravijo, da jo najverjetneje povzročijo nenadne motnje spanja, ki so lahko posledica stresa, napornega dela v izmenah ali motenj bioritma zaradi časovnih razlik – kar se dogaja predvsem ljudem, ki veliko potujejo – celo zaradi prevelikih količin kofeina ali alkohola. Zdravila za spalno paralizo pa zaenkrat še ni. ''Največ lahko naredite s tem, da se izogibate stresu ali da najdete primerne načine za spopadanje z njim. Veliko telovadite, jejte zdravo, poskušajte vzpostaviti neke ustaljene vzorce spanja in se izogibajte kakršnim koli motnjam spalnega cikla,'' svetuje profesor Chris French. Predvsem pa ne mislite, da se vam meša, kajti vsekakor niste edini, ki se mora spopadati s spalno paralizo. ''Ko sem po pogovoru s sodelavci ugotovila, da nisem edina, ki ima težave, mi je odleglo,'' pripoveduje Hannah, ki jo na vsakih nekaj mesecev med spanjem še vedno preseneti paraliza. ''Ne vem, kdaj bo teh napadov konec. A poskušam se spopasti z njimi na miren način, kajti panika, strah in stres ne bodo ničesar rešili. In čeprav si vsakič, ko se mi zgodi, dopovedujem, da nisem zares paralizirana, da me ne preganjajo prikazni in čeprav se poskušam kar se da racionalno spopadati s tem, je včasih še vedno zelo zastrašujoče.''
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV