Za dojenčke od 14–15 ur na noč.
Za malčke od 12 do 14 ur.
Za šoloobvezne otroke od 10 do 11 ur.
Za odrasle od 7 do 9 ur.
Poleg starosti lahko tudi drugi dejavniki vplivajo na to, koliko ur spanja potrebujete.
– Nosečnost: Spremembe v telesu ženske med nosečnostjo lahko povečajo potrebo po spanju.
– Starost: Starejši odrasli potrebujejo približno enako količino spanca kot mlajši odrasli. Starejši bistveno spremenijo spalne vzorce. Starejši težje zaspijo in imajo blažji spanec, pogosto se tudi prebujajo. Zaradi tega tudi čez dan večkrat zadremajo.
– Pomanjkanje spanja: Če ponoči slabo spite ali delate ponoči, ste prikrajšani za priporočljivo količino spanja.
– Kakovost spanja: Če slabo spite in se ponoči velikokrat prebujate, ne spite dovolj kakovostno in bo vaš organizem prav tako ob dobro spanje in s tem posledično žrtev virusov in slabega počutja, ki nastopi, ko vam pade odpornost.
Čeprav nekateri ljudje trdijo, da potrebujejo le nekaj ur spanja, zdravniki opozarjajo, da ni tako in da s tem veliko tvegajo, saj telo potrebuje določeno količino spanja. Telo se na malo spanja sicer privadi, a sčasoma nastopi pomanjkanje, ki ga je težko nadomestiti. Nabira se kot kronična utrujenost, ki jo je težko ozdraviti.
Če ste pogosto zaspani in zvečer težko zaspite, se o tem posvetujte z zdravnikom. Dobro spanje vodi v dobro počutje. Kar se najbolj vidi pri otrocih. Pa lahko noč.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV