Društvo bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije ob svetovnem dnevu krvnega raka poudarja pomen kakovostnega odnosa med bolniki in zdravniki oz. zdravstvenimi delavci.
V Društvu bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije so ob letošnjem svetovnem dnevu ozaveščanja o krvnem raku skozi oči bolnikov, zdravnika, psihologinje in predstavnice Minsitrstva za zdravje osvetlili pomen odnosa med bolnikom in zdravstvenim timom kot temelja kakovostne oskrbe. Osrednja tema je bila Bolnik in zdravnik – zavezništvo za zdravje.
Zaupanje, sočutje in poslušanje – temelji odnosa, ki zdravi
Na konferenci je predsednica Društva bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije Jožica Filipčič poudarila: V Društvu bolnikov s krvnimi boleznimi verjamemo, da je dober odnos med bolnikom in zdravnikom temelj uspešnega zdravljenja. Ko so prisotni zaupanje, spoštovanje in odprta komunikacija, se bolnik počuti slišanega, varnega in bolj vključenega v proces zdravljenja. Zdravniki, ki si vzamejo čas in gradijo odnos, pomembno prispevajo h kakovosti življenja bolnikov – tudi po zaključenem zdravljenju. Dodala je, da ima društvo pri tem že 30 let pomembno vlogo, saj izobražujemo, povezujemo in spodbujamo člane k aktivni vlogi. Posebej poudarjamo tudi pomen digitalne pismenosti, dostop do informacij namreč pomeni večjo samozavest in boljše sodelovanje v zdravljenju. Skupaj z zdravstvenimi delavci gradimo zavezništvo za zdravje – z zaupanjem, znanjem in podporo.

Osebna zgodba: ko odnos zdravi
Svojo izkušnjo zdravljenja krvnega raka je delila članica društva Alenka Rak: "Ko sem pri tridesetih zbolela za krvnim rakom, me je bilo najprej strah – bolezen mi je bila povsem tuja. Ogromno mi je pomenil iskren pogovor z zdravnikom, ki si je vzel čas, mi prisluhnil in mi razložil diagnozo. Bil mi je v veliko oporo, ne samo kot zdravnik, ampak predvsem kot človek. On me je tudi spodbudil, da sem se pridružila programu Bolnik bolniku, kjer že 15 let kot prostovoljka pomagam drugim bolnikom – zaupanje, pogovor in podpora resnično štejejo. Dober odnos med bolnikom in zdravnikom prinaša več varnosti, zaupanja in tudi boljšo motivacijo za zdravljenje."

Odprta komunikacija – ključ do boljših izidov zdravljenja
Doc. dr. Matevž Škerget, dr. med., specialist internist in hematolog z UKC Ljubljana in predsednik Združenja hematologov Slovenije, je dejal: Uspešno zdravljenje kroničnih bolezni zahteva celovito razumevanje narave bolezni, obstoječih terapevtskih možnosti in pričakovanj glede zdravljenja tako s strani zdravnika kot bolnika. Le z odprto in iskreno komunikacijo ter medsebojnim razumevanjem lahko dosežemo boljše rezultate zdravljenja.

Empatija in odnos - pogosto prezrta elementa uspešnega zdravljenja
Nina Erjavec Merklin, mag. psih., specialistka klinične psihologije iz UKC Ljubljana, je izpostavila pomen empatije v zdravstveni obravnavi: Odnos med bolnikom in zdravnikom oziroma bolnikom in zdravstvenim osebjem je zelo pomemben, kadar govorimo o visoko kakovostni zdravstveni obravnavi. Pomembno je, da zdravniki in zdravstveno osebje pri bolnikih uspemo zbuditi zaupanje ter da smo do njih empatični, saj to ob še mnogih drugih dejavnikih ustvarja dober, sodelovalen odnos. Ta vpliva na iskrenejše podajanje informacij s strani bolnika, boljše sledenje navodilom zdravnika in tudi splošno višje zadovoljstvo bolnika. Dober odnos posredno vpliva tudi na izid zdravljenja.
Sistem, ki podpira človeka
Doc. dr. Eva Turk, MBA, z Ministrstva za zdravje RS, je predstavila širši pogled: Merjenje izidov in izkušenj zdravljenja (PROMs in PREMs) je ključno za izboljšanje zdravstvenega sistema. Kljub temu da se uveljavlja počasi, je jasno, da mora biti glas bolnikov slišan v vsakem koraku procesa zdravljenja. Brez njihovega aktivnega sodelovanja in povratnih informacij ne moremo izboljšati kakovosti oskrbe. O stanju v Sloveniji je dejala: Smo na poti – vključujemo merjenje izkušenj v prakso, razvijamo standarde in sledimo dobri evropski praksi. Bolniki pri tem niso le prejemniki storitev, temveč aktivni partnerji.

Zavezništvo, ki zdravi
Na koncu konference so vsi govorci poudarili, da mora biti odnos med bolnikom in zdravnikom most med znanjem in zdravljenjem, med tehnologijo in človečnostjo. Odnos, ki zdravi, ni zapisan v receptu – gradi se vsak dan, z besedami, z gestami, z razumevanjem, je zaključila Jožica Filipčič. Naj bo današnji dan opomnik, da največ v zdravstvu še vedno pomeni pristen odnos med človekom in človekom.
Konferenca je ponudila vpogled v dragoceno zavezništvo med bolniki in zdravniki, ki je, kot so se strinjali vsi govorniki, ključno za uspešno zdravljenje, večje zaupanje v zdravstveni sistem ter kakovostnejše življenje ljudi z boleznijo.

O Društvu bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije
Društvo bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije je prostovoljna, nevladna in neprofitna organizacija, ki združuje bolnike, njihove svojce ter strokovnjake s področja hematologije. Njeno poslanstvo je nuditi podporo bolnikom s krvnimi boleznimi, izboljševati kakovost njihovega življenja ter ozaveščati javnost o teh boleznih. Društvo si prizadeva za boljšo dostopnost do sodobnega zdravljenja, tesno sodeluje z zdravstvenimi ustanovami ter spodbuja izmenjavo izkušenj med bolniki prek programa Bolnik bolniku. Društvo praznuje trideset let svojega delovanja.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV