Vizita.si
Brokoli je bogat vir antioksidantov, ki nase vežejo proste radikale v telesu in tako zmanjšujejo tveganje za nastanek rakavega obolenja.

Novice

Lahko brokoli pozdravi raka?

E. T.
04. 05. 2010 15.25
0

Sulforafan, ki se nahaja v brokoliju, ne zmanjšuje le tveganja za nastanek rakavih obolenj, temveč lahko raka celo pozdravi, pravijo raziskovalci. Njihovi poskusi so namreč pokazali, da je sulforafan uničil rakave celice.

Zadnja raziskava ameriških znanstvenikov je pokazala, da lahko učinkovina sulforafan, ki jo najdemo v brokoliju, menda rakavo obolenje celo pozdravi.
Zadnja raziskava ameriških znanstvenikov je pokazala, da lahko učinkovina sulforafan, ki jo najdemo v brokoliju, menda rakavo obolenje celo pozdravi.FOTO: iStockphoto
Zadnja raziskava ameriških znanstvenikov je pokazala, da učinkovina sulforafan, ki jo najdemo v brokoliju, ne zmanjšuje le tveganja za nastanek raka, ampak lahko menda rakavo obolenje celo pozdravi. Uničuje namreč rakave celice in preprečuje, da bi se obolenje razširilo na okoliška tkiva, trdijo znanstveniki.
Brokoli je bogat vir antioksidantov, ki nase vežejo proste radikale v telesu in tako zmanjšujejo tveganje za nastanek rakavega obolenja.
Brokoli je bogat vir antioksidantov, ki nase vežejo proste radikale v telesu in tako zmanjšujejo tveganje za nastanek rakavega obolenja. FOTO: iStockphoto

''Že več v preteklih letih opravljenih študij je pokazalo, da ima brokoli pozitiven učinek na rakava obolenja, a zadnja raziskava gre še korak naprej in kaže na možnost, da lahko sulforafan, ki ga najdemo v brokoliju, najde in uniči rakave celice ter tako prepreči, da bi se obolenje širilo naprej,'' pojasnjuje avtor študije profesor Duxin Sun z univerze v Michiganu. Sprva so učinke sulforafana preučevali na miših in ugotovili, da so se tumorji, ki so jih imele živali, po terapiji s sulforafanom drastično zmanjšali. Poleg tega testne živali niso razvile nobenih novih.

Potem pa so raziskovalci sulforafan, ki ga poleg v brokoliju najdemo tudi v brstičnem ohrovtu, cvetači in kolerabi, vzbrizgali še v človeško rakavo tkivo, ki so ga odstranili iz dojk operiranih bolnic. In tudi pri teh človeških rakavih celicah so bili rezultati obetavni. ''Zdravljenje s sulforafanom bi lahko dopolnilo terapije, ki jih uporabljamo za zdravljenje rakavih bolnikov. Tako bi morda bili rezultati zdravljenja še boljši kot so zdaj,'' je povedal soavtor raziskave dr. Max Wicha. Hkrati pa je opozoril, da je treba zadnja spoznanja podkrepiti še z dodatnimi raziskavami in da zdravljenje s sulforafanom še ni bilo uporabljeno na ljudeh. Zato je bolnike z rakom pozval, naj nikar samoiniciativno ne vnašajo pretiranih količin sulforafana v svojo prehrano.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650