Vizita.si
jenny

Novice

Mama petih otrok šokirala s fotografijami

M.K.
04. 07. 2014 13.13
7

Jenny G. Perry je mati petih otrok. V zadnjih petnajstih letih so njeni kilogrami zaradi nosečnosti ves čas močno nihali, posledica pa so strije v predelu trebuha, ki se jih je Jenny naučila imeti rada in jih ponosno razkazuje na družbenih omrežjih.

Jenny G. Perry je stara 37 let in je mama petih otrok. Potem, ko je med nosečnostmi skupaj pridobila in izgubila več kot 100 kilogramov, se je s svojo podobo nekoč obsedena mama končno naučila, kako ljubiti svoje telo, pa čeprav je prepredeno s strijami. Bele lise, ki so se ji pojavila v predelu trebuha, je namreč poimenovala kar »boginje med tetovažami«, oblekla je bikini kopalke in strije z veseljem pokazala svetu.

Verjame v ljubezen do lastnega telesa

Ker želi, da začnejo svoje telo z vsemi napakami vred podobno dojemati tudi druge ženske, je Jenny pred nedavnim za The Huffington Post napisala obširen esej, nekakšno hvalnico telesu, v kateri opisuje, kako je sprejela svojo nepopolno obliko telesa. »Ne glede na standarde širše javnosti, čutim odgovornost do svojih hčera, pa tudi do sinov, da globoko verjamem v ljubezen do lastnega telesa; takšnega, kot pač je. Res je, imam strije in verjemite mi, tudi z njimi sem seksi, kot sam hudič!« je zapisala.

Svojega telesa se ne sramuje in pravi, da je "seksi kot sam hudič".
Svojega telesa se ne sramuje in pravi, da je "seksi kot sam hudič". FOTO: Instagram
»Zakaj bi strije jemale lepoto meni ali kateri koli drugi ženski? Naravne strije, tiste drobne, a dobro vidne črte na mojem trebuhu, so zemljevid, ki prikazuje mojo dosedanjo življenjsko pot in kaže na to, katere smeri sem izbirala,« je prepričana ponosna mamica petih otrok. »Ta čarobna znamenja so nastala zaradi rojstva in povem vam, da je nosečnost resnično čaroben čas v življenju ženske. Res, na svet smo sposobne v manj kot letu dni spraviti novo življenje. To je res čudež,« meni Jenny ter dodajal, da bi morali ravno zaradi tega strije imenovati »boginje med tetovažami«.

Ženske so »čudovite«

Jenny ima prav tako zelo dober način dojemanja pomanjkljivosti posameznika. »Ljudje smo pravljična, bujna, osupljiva, čudovita bitja.« Vsekakor komplimenti, ki še kako godijo vsem. V izpovednem eseju je prav tako pojasnila, da ji ljudje pogosto rečejo nekaj v smislu »Videti si izvrstno glede na to, da imaš pet otrok,« in »Pogumna si, da si upaš obleči bikini kopalke«. Prepričana je, da so to bedasti in nepremišljeni komplimenti, s katerimi se prej ali slej mora soočiti skorajda vsaka mama. Nič čudnega torej, da je Jenny predlagala, naj moški ženskam namesto hvalnic, češ kako so pogumne, da si upajo obleči oblačila v določeni velikosti, raje preprosto rečejo samo, da so »čudovite«.

Jenny v svojem eseju predlaga, naj moški ženskam namesto hvalnic, češ kako so pogumne, da si upajo obleči oblačila v določeni velikosti, raje preprosto rečejo samo, da so »čudovite«.
Jenny v svojem eseju predlaga, naj moški ženskam namesto hvalnic, češ kako so pogumne, da si upajo obleči oblačila v določeni velikosti, raje preprosto rečejo samo, da so »čudovite«.FOTO: Instagram

Strije so vendarle nadloga

Strije nastanejo, ker je koža prisiljena k temu, da se na hitro razteza, zaradi česar lahko kolagenska in elastinska vlakna, sicer zaslužna za razteznost kože, popustijo oziroma se raztrgajo. Poškodovana koža se navzven pokaže kot strija, njena barva pa je odvisna od tega, v katerih globinah so kolagenska in elastinska vlakna popokala. Če so rožnato obarvane, gre za bolj površinske poškodbe, če so bele, je koža že poškodovana tudi v globljih plasteh.

Žal je tako, da so strije precej odvisne od vaše genske zasnove. Strokovnjaki pravijo, da če ima strije vaša mama, obstaja velika verjetnost, da boste strije v primeru večjega raztezanja kože nekoč dobili tudi vi. Sicer pa je nastanek strij pogosto povezan:
– s hitrim pridobivanjem teže, čemur koža zelo težko sledi in ob nenadnem raztezanju popoka;
– s hitro rastjo, kar se pogosto zgodi v puberteti;
– z nosečnostjo, ko se koža trebuha in dojk, pa tudi stegen in zadnjice precej raztegne, kar spremljajo tudi hormonske spremembe;
– s hormonskimi motnjami, kajti hormonske spremembe prav tako vplivajo na nastanek strij.

Strije
Strije FOTO: iStockphoto
Čeprav je od vaše genske zasnove odvisno, kako prožna je vaša koža, lahko z nekaj previdnosti in preventivnimi ukrepi precej zmanjšate možnosti za nastanek strij. Upoštevajte predvsem naslednje:
– poskrbite za uravnoteženo, zdravo prehrano, ki bo preprečila drastično nihanje telesne teže in s tem nenadno raztezanje in krčenje kože;
– poskrbite, da bo vaša koža nenehno navlažena – izogibajte se močnemu soncu, ki še dodatno izsuši kožo in nenazadnje še bolj poudari že obstoječe strije, kajti te na soncu za razliko od ostale, zdrave kože ne potemnijo, izogibajte se tudi agresivnim milom, ki prav tako izsušujejo kožo, uporabljajte sredstva za zaščito pred UV-žarki ter olja, losjone, kreme za vlaženje (zelo učinkovita so tista, ki vsebujejo veliko vitamina E, na primer avokadovo, mandljevo, olivno olje ...);
– izogibajte se večkratni oziroma dolgotrajni rabi kortikosteroidnih mazil, namenjenih zdravljenju kožnih vnetij, srbečice in rdečice, kajti takšna zdravila za zunanjo uporabo menda tanjšajo povrhnjico kože;
– redno masirajte potencialno problematične dele telesa ali poskrbite za hladno-tople obloge, kajti to pospeši krvni obtok v povrhnjici kože s tem in pripomorejo k večji elastičnosti kože.

Če ste med tistimi, ki so se jim strije že pojavile, potem kaj dosti žal ne morete več narediti. Strij se namreč z nobenim kozmetičnim preparatom ali postopkom ne da povsem odpraviti, lahko le nekoliko zbledijo in so tako manj opazne, kot bi bile sicer. Tako jih lahko na primer nekoliko skrije laserski tretma ali terapija z radiofrekvenčnim aparatom, do neke mere je menda učinkovito tudi vbrizgavanje snovi v kožo, ki spodbujajo nastajanje kolagena in elastina. Vendar pa je dobro vedeti, da so vsi ti postopki za skrivanje strij precej bolj učinkoviti v prvi fazi njihovega nastanka in da starejše, kot so strije, težje jih je prikriti.

Strije nastanejo, ker je koža prisiljena k temu, da se na hitro razteza, zaradi česar lahko kolagenska in elastinska vlakna, sicer zaslužna za razteznost kože, popustijo oziroma se raztrgajo.
Strije nastanejo, ker je koža prisiljena k temu, da se na hitro razteza, zaradi česar lahko kolagenska in elastinska vlakna, sicer zaslužna za razteznost kože, popustijo oziroma se raztrgajo. FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650