Waris Dirie je zaslovela kot manekenka, svojo slavo pa je kasneje uporabila, da bi opozorila na kršenje človekovih pravic v njeni rodni Somaliji. Svojo zanimivo življenjsko zgodbo je objavila v kar nekaj knjigah ter večkrat spregovorila, kako je morala tudi sama kot deklica pretrpeti iznakaženje svojega splovila. Zato jo je nedavno britanska fundacija, ki se ukvarja s spodbujanjem ženskih dosežkov, proglasila za žensko leta.
Waris je imela komaj pet let, ko je morala prestati poseg, ki ga nekateri zagovarjajo kot tradicijo, drugi obsojajo kot mučenje. Danes 48-letna mati štirih otrok je povsem prepričana, da gre za slednje, na kar opozarja ob vsaki priložnosti in tako daje glas deklicam, ki se same še ne morejo braniti, kar je ravno tisto, kar Unicef najbolj obsoja. "Gre za kršitev pravice deklic do samostojnega odločanja," je povedala namestnica izvršnega direktorja Unicefa, Geeta Rao Gupta, ki je dodala še, da tak poseg ni dober niti za njihovo zdravje in dobro počutje. Je pa Unicef v študiji, ki jo je objavil pred letom dni, predstavil vsaj eno dobro novico: da je takšnega obrezovanja vse manj, za kar je zagotovo zaslužen tudi neomajen boj Waris Dirie.
"To, da se deklica žal rodi v eni izmed držav tretjega sveta, še ne pomeni, da moramo dovoliti, da postane pohabljena," je prepričana. "Če bi kdo tako poškodoval deklico iz zahodnega sveta, bi vsi zagnali velik vik in krik. Toda ni pomembno, kje je rojena. Pomembno je, da takšno mučenje izkoreninimo." V sklopu tega boja ji je uspelo v Berlinu odpreti celo kliniko, ki pomaga takšnim žrtvam. Upa, da se bodo razširile po vsem svetu, sploh pa po Afriki.
Somalijka se je v Evropi sicer znašla po še eni hudi preizkušnji. Komaj 13 let je imela, ko je pobegnila od doma, saj se je njena družina dogovorila, da se bo poročila z 47 let starejšim moškim. Najprej je v drugem somalijskem mestu živela s svojo starejšo sestro in njeno družino, nato pa se je z nekaterimi drugimi sorodniki preselila v London, kjer jo je odkrila manekenska agencija. Preizkusila se je tudi kot igralka, vendar je zagotovo najbolj ponosna na vse nagrade, ki jih je dobila za svoje humanitarno delo.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV