Lauren so odpeljali v bolnišnico, kjer so ji pričeli odpovedovati notranji organi. Utrpela je srčni infarkt in zdravniki so se borili za njeno življenje. Zdravniki niso vedeli, kaj se dogaja, nato pa je infektolog vprašal ali ima v nožnici vstavljen tampon. Kmalu so odkrili vzrok odpovedovanja organov – sindrom toksičnega šoka.
Sindrom toksičnega šoka je nevarna bakterijska infekcija, ki jo najpogosteje povroči bakterija Staphylococcus aureus. Čeprav je sindrom redek, so ga v 80. letih povezali z uporabo superabsorbcijskih tamponov proizvajalca Proctor & Gamble's Rely, po tem ko so zaradi uporabe le-teh zabeležili več smrti žensk. Kasnejša študija univerze Yale je pokazala, da so bili superabsorbcijski tamponi znamke Rely narejeni iz karboksimetilneceluloze, ki je bila odlična podlaga za razvoj bakterij.
Danes je sindrom toksičnega šoka izjemno redek in prizadene le eno osebo na 100 000 ljudi. A kljub vsemu je bila nesrečna Lauren Wasser ena izmed njih. 24-letnico so morali dati v umetno komo, ko so staršem in prijateljem rekli, naj se poslovijo od nje, saj ne vedo ali bo preživela. K sreči so uspeli rešiti življenje in stabilizirati njeno stanje. A to še zdaleč ni bilo konec njenega boja. V telo so ji načrpali še 36 kilogramov tekočine, da bi izločili toksine. ''Moj trebuh je bil ogromen. Cevke so bile povsod. Nisem mogla govoriti,'' se danes spominja Lauren. Infekcija pa se je spremenila v gangreno, zaradi česar so mladenki morali amputirati desno nogo od kolena navzdol.
To je bil popoln šok za lepotico, ki je od nekdaj svojo samopodobo gradila na zunanjem videzu: ''Dolgo časa sem potrebovala, da sem privzela to novo identiteto. Vse življenje živiš s prepričanjem, da imaš atletsko postavo, da si lepa. To pa je bilo nekaj fizičnega, nad čimer nisem imela nadzora. Dolgo časa sem potrebovala, da sem odkrila, da sem še vedno vredna in lepa.''
Danes Lauren težave premaguje s humorjem in se rada pošali na svoj račun. Njena prijateljica in fotografinja Jennifer Rovero jo je tudi ves čas zdravljenja fotografirala in to je bila zanjo neka oblika terapije. Kljub vsemu pa še vedno ne prenese pogleda na oglase s tamponi. ''Dobro se zavedaš, da te cigareti lahko ubijejo in ko jih kadiš je to tvoja izbira. Če bi imela vse informacije o sindromu toksičnega šoka, tamponov ne bi nikoli uporabljala,'' pojasni. Mladenka je po grozljivi izkušnji vložila tožbo proti proizvajalci Kotex tamponov in pravi, da na izdelku ni dovolj jasno označeno, do česa lahko vodi napačna uporaba tamponov.
Hkrati si sedaj želi povečati osveščenost o uporabi sintetičnih materialov za izdelavo tamponov. V zadnjih 50-ih letih se je uporaba materialov za tampone močno spreminjala. Proizvajalci so uporabljali vse od bombaža do sintetičnih materialov. Nekateri strokovnjaki pa opozarjajo, da so sintetična vlakna v povezavi z vpojnostjo tamponov idealno okolje za razvoj stafilokokih bakterij. Lauren se tako sedaj zavzema, da bi bilo na vseh tamponih bolj nazorno napisano, kakšna je pravilna uporaba tamponov – torej, da jih je potrebno menjati na vsaki dve do tri ure in da bi bila opozorila za nevarnosti, ki jih lahko prinšajo bolj jasno označena.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV