Nizkokalorične diete upočasnjujejo presnovo
Ko telo začuti, da hrane ne bo ravno v izobilju, se na strah odzove tako, da upočasni presnovo in se zaščiti pred morebitnim izstradanjem. Maščobe in druge bistvene snovi začne shranjevati, posledica tega pa je, da kilogrami nočejo in nočejo izginiti.
Seveda pa se ljudje na nizkokalorične diete odzivamo zelo različno. Reakcija telesa je namreč odvisna od hitrosti posameznikovega metabolizma in od tega, koliko časa njegovo telo porablja kalorije. Pri nekaterih ljudeh tako zmanjšan vnos kalorij povzroči takojšen in hiter upad kilogramov, pri nekaterih pa je ta učinek viden šele veliko kasneje. Prav zato ljudje hujšamo z različno hitrostjo in se različno hitro tudi redimo.
Kalorije in njihov vpliv na zdravje
Uživanje premalo kalorij lahko popolnoma spremeni vaše shujševalne načrte in povzroči celo, da se boste začeli rediti namesto hujšati. Izstradanje telesa pa lahko pripelje tudi do resnih zdravstvenih težav, med katerimi so najpogostejše:
– nenormalno nizek krvni pritisk in upad srčnega utripa;
– nenormalen srčni utrip;
– neravnovesje elektrolitov in pomanjkanje kalija;
– nastanek žolčnih kamnov;
– izguba las in dlak;
– krhki in lomljivi nohti;
– vrtoglavica;
– težave s koncentracijo;
– anemija oziroma slabokrvnost;
– otekanje sklepov;
– krhke kosti;
– depresija.
Zapomnite si torej, da kalorije niso vaš sovražnik. So pomemben del zdravega in energijsko polnega življenja in osnova za normalno delovanje vašega organizma. Prav zato shujševalne diete, ki silijo v pretirano zmanjševanje vnosa kalorij, niso zdrave in velikokrat povzročajo utrujenost, zaspanost, otopelost, slabotnost in željo po prenehanju hujšanja.
Kdaj je vnos kalorij premajhen?
Koliko kalorij naj bi zaužili, je odvisno od vaše starosti, spola in tega, koliko ste aktivni. Na splošno velja, da mlajši in bolj aktivni kot ste, več kalorij lahko zaužijete. Več kalorij pa lahko zaužijete tudi, če ste moški in ne ženska. Po priporočilih naj bi ženska med 19. in 30. letom starosti namreč zaužila približno 2000 kalorij na dan, če ima sedeče delo, in 2400, če je aktivna, medtem ko naj bi moški v isti starostni skupini zaužili od 2400 (če imajo sedeče delo) do 3000 kalorij.
Ko boste zmanjševali vnos kalorij, je pomembno, da se držite osnovnega pravila, ki pravi, da v telo nikoli ne vnašajte manj kot 1200 kalorij. Le tako boste namreč ostali zdravi in se izognili številnih s stradanjem povezanimi zdravstvenimi težavami. Seveda pa morate vnos kalorij bistveno povečati, če ste fizično bolj aktivni.
In kakšni so prvi znaki prenizkega zaužitja kalorij?
Eden od znakov je zagotovo ta, da imate težave z vztrajanjem pri isti dieti. Nizkokaloričnih diet se je namreč zelo težko držati, poleg tega pa vam na dolgi rok lahko bolj škodijo kot koristijo. Naveličanost in lakota začneta namreč prej ali slej spodkopavati vaše načrte.
Dodaten znak, da zaužijete premalo kalorij za vaše potrebe, pa je tudi ta, da vaša teža že dlje časa stagnira. V tem primeru je najbolje, da količino kalorij povečate in spremenite svoj shujševalni načrt.
Veliko bolje pa je, da ne trpite na nizkokaloričnih dietah, temveč začnete jesti uravnoteženo prehrano, s katero boste dobili dovolj vseh hranilnih snovi, vitaminov in mineralov. V vaš vsakdanjik vnesite redno telesno aktivnost, predvsem pa ne pozabite, da k hujšanju veliko prispeva tudi pozitivno mišljenje!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV