Projekt je potekal pod okriljem Odbora za zobozdravstvo Zdravniške zbornice Slovenije in ob sodelovanju kliničnega oddelka za maksilofacialno kirurgijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana in centra za ustne bolezni in parodontologijo stomatološke klinike. Častni pokrovitelj projekta je bilo ministrstvo za zdravje.
V Sloveniji je rak ustne votline po pogostosti na osmem mestu, predstavlja pa približno dva do tri odstotke vseh malignih tumorjev.
Leta 2010 so v Sloveniji na novo odkrili rak ustne votline in žrela pri 250 bolnikih, letno odkrijejo približno 450 vseh malignih sprememb glave in vratu. Po statistiki kliničnega oddelka za maksilofacialno kirurgijo UKC Ljubljana 80 odstotkov rakov ustne votline odkrijejo v zobnih ambulantah.
Zdravljenje majhnih sprememb je bistveno bolj uspešno kot zdravljenje napredovalnih. A večina bolnikov z rakom ustne votline pride k zobozdravniku prepozno, navajajo v odboru za zobozdravstvo Zdravniške zbornice Slovenije.
Najbolj rizične bolnike bodo zobozdravniki napotili na specialistični pregled. Redni zobozdravniški pregledi namreč rešujejo mnoge težave, v primerih zgodnjega odkritja malignih obolenj tudi življenja.
Raka ustne votline lahko dobi kdorkoli, ljudje z zobmi in brez njih. A je ta vrsta raka pogostejša pri moških, starejših od 40 let. Vse več študij in raziskav kaže na porast raka ustne votline tudi pri mlajših ljudeh in pri ženskah. Pojavnost tega raka narašča, navajajo na zdravniški zbornici.
Največ primerov raka ustne votline se povezuje s tobakom in alkoholom. Če pa se tobak in alkohol uživata skupaj, je tveganje še toliko večje. Predolgo in prepogosto izpostavljanje sončnim žarkom povečuje tveganje za nastanek raka na ustnicah in koži. Novejše študije povezujejo nastanek raka ustne votline z okužbo z virusi HPV.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV