18-letna Cody Hagel je pri 14 letih začela trpeti za Tourettovim sindromom, kronično nevrološko motnjo, ki povzroči tike. Zaradi motnje so ji trzale noge in glava, sindrom pa nikoli ni vplival na njen govor. Ko pa je pred petimi meseci zanosila, je motnja začela vplivati tudi na njen govor. Sedaj vsaj 30-krat dnevno rigne kot osel, začela pa je tudi podzavestno vzklikati besede, kot na primer 'ja' in 'haha'.
Za nosečnost je znano, da simptome Tourettovega sindroma okrepi ali pa omili, tudi do te mere, da sindrom izgine. Zakaj je tako, pa strokovnjaki ne vedo.
Cody trenutno živi pri starših v Severni Dakoti. Doma imajo veliko kmetijo, med živalmi pa tudi dva osla – Oliverja in Rachel. “Riganje osla je zame domač zvok, saj Oliverja in Rachel poslušam cele dneve. Morda je to razlog, zakaj sem ju začela podzavestno oponašati. Sicer je to le moja teorija, a verjamem vanjo,“ pravi Cody. “Tiki so se mi začeli pojavljati ob vstopu v puberteto. Ko sem zanosila, so hormoni začeli še močneje delovati, kar je verjetno vplivalo na okrepitev simptomov sindroma in nastanek novih tikov.“ Rigati je namreč začela le nekaj dni zatem, ko je zanosila. “Res je sramotno, a me družina razume in mi je v veliko oporo. Če ljudje začnejo buljiti vame ali čudno gledati in se norčevati iz mene, se mi simptomi še poslabšajo, zato so že vsi navajeni, da poskušajo prezirati moje tike.“
Cody se boji, da bo Tourettov sindrom podedoval tudi njen še nerojeni otroček. “Povedali so mi, da ima otrok starša s Tourettovim sindromom kar 50 odstotkov možnosti, da ga bo podedoval. Zaradi tega sem zaskrbljena. Tolaži me le to, da mu bom znala stati ob strani, mu svetovati in pomagati, če se bojo tudi pri njem razvili tiki.“
Cody so motnjo diagnosticirali pri 14 letih. Sprva so jo sošolci nekoliko čudno gledali, ko pa jim je učiteljica razložila, kaj je narobe z njo, so postali bolj razumevajoči. “Ko sem zamenjala šolo, pa niso bili vsi tako razumevajoči. Nekateri so me le zaničevalno gledali, nekateri pa so celo pristopili do mene, me spraševali, kaj je narobe z mano, in me zmerjali,“ se spominja. Vsakomur je bila vedno pripravljena pojasniti vzrok za njeno neobičajno vedenje, a vendar jo je to močno obremenjevalo. “Želim si le, da bi vsi vedeli, da smo ljudje, ki doživljamo tike, povsem normalni.“
Tourettov sindrom je nevrološka motnja, ki jo zaznamujejo ponavljajoči neželeni gibi in oglašanje, imenovani tiki. Motorični tiki so nenadni, kratki in ponavljajoči, vključujejo pa več trzanja posameznih delov telesa in nenadzorovano delovanje več mišičnih skupin. Vokalni tiki najpogosteje obsegajo smrkanje, puhanje, godrnjanje in lajanje. Pri osebah z bolj zapletenim sindromom se pojavlja tudi nenadzorovano oglašanje z besedami ali frazami. Zgodnji simptomi sindroma se običajno pojavijo že v zgodnjem otroštvu, najpogosteje pa izbruhnejo med 3. in 9. letom starosti ali kasneje. Sindrom se lahko pojavi pri komur koli, sicer pa moške prizadene od trikrat do štirikrat pogosteje kot ženske. Na Tourettov sindrom močno vpliva tudi nosečnost, ki lahko sindrom ali okrepi ali pa tudi popolnoma utiša. Motnjo je odkril francoski nevrolog dr. George Gilles de la Tourette, ki jo je leta 1885 prvi opisal na primeru 86-letne ženske, po njem pa je sindrom dobil tudi ime.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV