54-letna Michelle Obama je v svoji knjigi Postati (Become) razkrila marsikatero osebno podrobnost iz življenja svojega moža, nekdanjega predsednika ZDA Barracka Obame in sebe. Med njimi tudi to, da sta pred dvajsetimi leti imela težave pri zanositvi. Čeprav sta sprva uspela zanositi po naravni poti, je Michelle le nekaj tednov po veseli novici splavila. Pisala je tudi o tem, kako hudo breme je to bilo za njun odnos. Kasneje sta se odločila, da bosta poskusila še z umetno oploditvijo in takrat sta le postala starša danes 20-letni Maliji in 17-letni Sashi Obama.
Njena najstarejša hči Malia, ki se je rodila leta 1998, se je rodila le 20 let po spočetju prvega otroka, ki je na svet privekal s pomočjo umetne oploditve. To je bil Louise Brown, ki se je rodil v bolnišnici v mestu Oldham v Angliji. Leta 1998 je bilo po podatkih Ameriškega centra za nadzor bolezni in preventivo s pomočjo novih tehnologij, ki so jih odkrili, samo v ZDA spočetih nekaj več kot 80.000 otrok. Dve desetletji kasneje se je številka več kot potrojila. Danes je skoraj 2 % živih rojstev v ZDA posledica umetne oploditve, po svetu pa se je z njeno pomočjo rodilo že več kot osem milijonov otrok. Zadnja študija Pew raziskovalnega centra je odkrila, da je 9 % žensk, starih od 35 do 44 let, že imelo težave z neplodnostjo in da so same ali njihov partner prestali zdravljenje neplodnosti.
Razkritje Michelle Obame, da sta njuna otroka spočeta s pomočjo umetne oploditve, je bilo nadvse dobrodošlo, saj je odprlo javno razpravo o neplodnosti. Ker je Michell Obama velika medijska osebnost, je s svojim razkritjem zagotovo pomagala razbiti predsodke o medicinski pomoči pri spočetju otroka in zato je prejela že številne zahvale žensk, ki so dejale, da so se prepoznale v njeni zgodbi.
''Si slišala za Michelle Obama? Si slišala, da so se tudi njene deklice rodile s pomočjo umetne oploditve,'' je novinarko spletnega časopisa The Atlantic Belle Boggs vprašala njena mati. ''Vedela sem, da me je to vprašala, ker sta tudi njeni vnukinji rojeni s pomočjo umetne oploditve,'' v svojem članku pripoveduje novinarka, ki pravi, da je zagotovo o tem treba več govoriti.
Michelle je kasneje v televizijskem intervjuju voditeljici Robin Roberts zaupala, da se je v času, ko ni mogla zanositi, počutila res slabo. ''Imela sem občutek, da sem prava zguba, saj nisem vedela, kako pogosti so v resnici splavi. O tem se pač ne govori.'' Čeprav se o tem res ne govori, statistike kažejo, da se kar 10 do 25 odstotkov znanih nosečnosti konča s splavom. Z neplodnostjo pa ima denimo samo v Sloveniji težave vsak šesti par.
Ključni dejavnik pri neplodnosti je starost para. Idealno obdobje za spočetje otroka je pri ženski med 20. in 30. letom, a se danes mnoge za naraščaj odločajo kasneje. Michelle Obama je svojo prvo deklico rodila v 34. letu starosti, v svojem zadnjem intervjuju pa je dejala: ''Biološka ura je resnična.''
Prav zato strokovnjaki opozarjajo, naj pari ne odlašajo predolgo s spočetjem otroka. ''Vemo, da plodnost pri ženskah prične padati po 35. letu. In tudi po 35. letu je povečano tveganje za kromosomske nepravilnosti ploda, če ženska zanosi,'' je za našo spletno stran povedal strokovnjak za neplodnost izr. prof. dr. Milan Reljič, IVF Maribor. Ženske naj bi tako o naraščaju najkasneje pričele razmišljati okoli 30. leta, še posebej, če si želijo več otrok, moški pa do 50. leta.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV