Do teh ugotovitev so raziskovalci prišli s preučevanjem oseb, ki so doživele možgansko kap, in poizvedovanjem, ali so kdaj imeli migrenske glavobole ali ne.
Nekoč popularna teorija, da migrene povzročajo hitre spremembe v možganskih krvnih žilah, bi tako lahko razložila povezavo med migrenskim glavobolom in ishemično možgansko kapjo. Ker pa teorija ni več pravilna, znanstvene razlage za to povezavo ni več.
In kako naj se bolniki z migreno zaščitijo?
Pomembno je vedeti, da možganske kapi nihče ne doživi med migrenskim glavobolom. Migrena le povečuje tveganje. Ljudje, ki trpijo zaradi migrene, morajo biti torej izjemno pazljivi in se izogibati rečem, ki povečujejo tveganje za nastanek možganske kapi, kar pomeni, da morajo:
- prenehati kaditi;
- nadzorovati krvni pritisk;
- ženske pa naj bi se z ginekologom posvetovale, ali naj opustijo jemanje kontracepcijskih tablet oziroma hormonskih tablet v obdobju menopavze.
Čeprav lahko številna zdravila oblažijo pogostost in intenzivnost migrenskih glavobolov, informacij o tem, da manj migrenskih glavobolov zmanjšuje tveganje za možgansko kap, ni. Ne glede na to pa na zmanjševanje tveganja pomembno vpliva zniževanje povišanega krvnega pritiska.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV