“Saj sem jo samo pogledal“
S partnerjem sedita v lokalu, prijetno kramljata, kar naenkrat pa se on zagleda čez vašo ramo, v čedno 20-letnico. Neprijetno, a dejstvo je, da si moški pri tem ne morejo pomagati. Center za poželenje v moških možganih namreč usmeri moški pogled naravnost v privlačno žensko. Čedna ženska je za vašega partnerja kakor kolibri – prileti v njegovo vidno polje, za nekaj sekund pritegne njegovo pozornost in odleti iz njegovih misli.
Nekaterim moškim se to dogaja pogosteje, drugim redkeje, a žal za to niso krivi sami. Moškim se tovrstno obnašanje ne zdi sporno in zato ne morejo razumeti, zakaj se njihove partnerice pri tem počutijo tako ogrožene. Ko moški v ženski vidi, da je “prava“, se mu v telesu znižata nivo testosterona in vazopresina, kar pomeni, da se “živalski nagon“ v njem umiri.
Zakaj ne kaže čustev?
Moški ženske obtožujejo, da so preveč čustvene, ženske pa moške, da so premalo. Toda tega se ne da spremeniti. Center za čustva je v moških možganih namreč drugačen kot v ženskih. Raziskave kažejo, da so naši možgani sestavljeni iz dveh čustvenih sistemov, ki delujeta istočasno – sistem, ki nam daje sposobnost empatije in vživljanja v čustva drugih, ter sistem, ki možganom dovoljuje, da analizirajo in razumevajo okoliščine in iščejo racionalne rešitve za čustvene težave. Moški mnogo bolj kot prvi sistem uporabljajo drugega, ki ščiti njihove misli, da jih ne bi zasenčila čustva in tako zameglila njihovega razuma. Moški ženski pokaže, da jo ima rad tako, da poskuša racionalno rešiti težavo.
Zakaj moški zaspijo po seksu?
Krivec za to, da moške po seksu napade neznatna želja po spanju, je oksitocin, ki se sprošča med in po spolnem odnosu. Ta v njihovih možganih namreč ustvari prijeten občutek varnosti in toplote, v ženskih možganih pa kombinacija oksitocina in dopamina, poživljajočega hormona dobrega počutja, ki se sprosti po orgazmu, povzroči željo po ljubkovanju in kramljanju.
“Očetovski“ možgani
Ženske skozi nosečnost doživljajo številne telesne in psihološke spremembe, znanstveniki pa so odkrili, da podobne spremembe med nosečnostjo doživljajo tudi moški. Moški sicer ne dobivajo napadov lakote tako kot bodoče mamice, imajo pa fizična in hormonska nihanja. Strokovnjaki so mnenja, da ta nihanja moški povzamejo od ženske in da “nosečniške feromone“ dobesedno vpijajo preko partneričine kože in žlez znojnic.
Zakaj ne more pogledati tekme v tišini?
Kričanje na drugega šoferja med vožnjo, glasno navijanje na tekmah in vpitje na sodnike … Gre za tipično moško obnašanje. Področje v možganih, ki zavira jezo, je v moških možganih manjše kot v ženskih, zato je zanje tudi bolj značilno glasno izražanje jeze. Center za nadziranje jeze se v moških možganih razvije še pred rojstvom. V najstiških letih se okrepi, kasneje pa utrdi. Ko moški odraste, ta hormonsko nadzorovan center uporablja za izvajanje družbeno tveganih dejanj, agresija pa postane del njihovega vsakdana. Raziskave so pokazale, da moški in ženske občutijo jezo približno enako minut na dan, da pa so moški fizično agresivni kar dvajsetkrat pogosteje kot ženske. Večina moških na svoje obnašanje ni ponosna in ta študija ni opravičilo za njihove jezne izpade, je pa zagotovo ena od razlag, zakaj tako agresivno zagovarjajo svoj ego.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV