Vodja službe za nutricionistiko, dietetiko in bolniško prehrano na Pediatrični kliniki Nataša Fidler Mis je dejala, da so prehranske navade slovenskih otrok in mladostnikov nezdrave, saj zaužijejo preveč slanih živil, sladkarij, nasičenih maščob ter popijejo preveč sladkih pijač. Nezdrava prehrana pa je v veliki meri povezana z debelostjo in z njo povezanimi boleznimi, kot so bolezni srca in ožilja, številna rakava obolenja ter diabetes tipa dva.
Zdravi avtomati naj bi vsebovali predvsem manj kalorične pijače, kot so voda, mineralna voda, nesladkan čaj, naravni sokovi brez dodanih aditivov, arom in konzervansov. V njih bo mogoče dobiti tudi sveže sadje in zelenjavo lokalnih proizvajalcev, štručke, žemljice in sendviče z dovoljenimi namazi ter oreščki. Pri tem je pomembno, da imajo živila vsebnost sladkorja pod tri grame na 100 gramov živila, maščob pod pet gramov in vsebnost soli pod 0,3 grame na 100 gramov živila. Prav tako ne smejo vsebovati nobenih konzervansov in umetnih barvil, je pojasnila Fidler Misova.
Po njenih besedah bodo z zdravim avtomatom sledili priporočilom vseh strokovnih združenj na področju prehrane in medicine ter resoluciji prehranske politike, ki jo je sprejelo ministrstvo za zdravje. Upoštevajo pa tudi priporočila svetovne zdravstvene organizacije ter organizacije za prehrano in kmetijstvo, ki svetujeta, da pri izboru živil dajo prednost lokalnim proizvajalcem hrane.
Krepi se spoznanje, da je zdrava prehrana pomemben sestavni del zdravljenja mnogih bolezni ter recept za zdrav način življenja, je dejal strokovni direktor Pediatrične klinike Rajko Kenda. Ob tem je poudaril, da želi biti Pediatrična bolnišnica z zdravim avtomatom zgled tudi drugim ustanovam. Po njegovih besedah je spodbudna tudi informacija, da ministrstva pripravljajo pravilnik, po katerem bodo iz šol odstranili nezdrave avtomate. S tem dejanjem pa bi lahko resno vplivali na kulturo prehranjevanja otrok, je še dodal strokovni direktor.
Postavitev avtomata z zdravo hrano je hkrati tudi povod za ponovni poziv glede vsebine avtomatov s hrano ministrstvu za zdravje, ki ga je nanj že leta 2008 naslovilo Združenje za pravice bolnih otrok, a je doslej, kot je na novinarski konferenci povedala tudi predsednica Združenja, Biserka Marolt Meden, naletelo sicer na načelno podporo – to pa je bilo s strani ministrstva doslej tudi vse. Novo pobudo bodo nanje te dni naslovili predstavniki Mreže nevladnih organizacij za zdrav način življenja, so sicer sporočili z Univerzitetnega kliničnega centra.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV