

Simptomi, ki kažejo na socialno fobijo, so:
- strah pred neznanimi ljudmi;
- strah, da nas bodo drugi ocenjevali in nas tudi negativno ocenili;
- strah pred uporabo javnih stranišč;
- strah pred avtoriteto;
- izogibanje druženju, zabavam, prireditvam, javnim nastopom;
- izogibanje dogodkom, kjer bi bili v središču pozornosti;
- občutek tesnobe, morda celo panike, težko dihanje, potenje, kadar smo v prostoru, polnem ljudi, oziroma kadar smo v središču pozornosti;
- občutek osamljenosti, zapuščenosti.
Socialno fobijo sicer v začetnih fazah marsikdo zamenjuje s pretirano sramežljivostjo, a pravzaprav se socialna anksioznost od sramu očitno razlikuje. Tisti, ki trpijo za socialno fobijo, v razmerah, ko so v središču pozornosti oziroma ko se morajo družiti z ljudmi, zaradi psihične stiske doživijo tudi sila močno fizično reakcijo – težko dihajo, srčni utrip jim podivja, znojijo se, zardevajo, se tresejo, lahko celo planejo v neobvladljiv jok oziroma doživijo histeričen napad.
Strokovnjaki pravijo, da se socialna fobija pogosto pojavlja pri tistih, ki so bili v otroštvu ali pa najstniških letih zatirani, ustrahovani, draženi, poniževani ter velikokrat tudi pri tistih, ki so imeli preveč zaščitniške starše, ki jim niso dajali prav nikakršne svobode, ali pa hladne starše, ki jim niso dajali dovolj čustvene topline. Sicer pa je socialna fobija ena izmed najbolj pogostih psihičnih motenj, pojavlja se pri nekje od tri do 13 odstotkih pacientih. Učinkovito se jo da pozdraviti z rednimi obiski psihoterapevta, ki lahko pacientu predpiše tudi zdravila (najpogosteje antidepresive).
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV