Način oskrbe je odvisen od globine rane
Za manjše ureznine lahko poskrbimo kar doma, z uporabo pripomočkov za prvo pomoč. Izredno pomembno je, da si pred kakršnim koli dotikanjem dobro umijete roke. Tudi rano izperite s tekočo mlačno vodo, kar bo preprečilo vnetje, ki lahko nastane zaradi nabrane umazanije v ureznini. Krvavitev lahko ublažite z nežnim pritiskom gaze na rano, čez nekaj minut pa bi moral zadostovati že obliž.
Vsaka rana, ki je globlja od 5 milimetrov, se smatra za globoko. Če močna krvavitev dolgo ne poneha, se morate nujno napotiti v bolnišnico, kjer bodo rano zašili. Do prihoda lahko krvavitev ublažite tako, da poškodovani ud dvignete v višji položaj. V primeru, da že oskrbljena rana po dveh tednih še vedno oteka, pa jo je treba zdraviti z antibiotiki.
Da ne pride do vnetja
Hitrost ukrepanja je ključnega pomena, da ne pride do nevarnega vnetja. Seveda je zelo pomembno, da nemudoma poiščete zdravniško pomoč, a je dobro vedeti, kako pa si lahko pomagamo tudi sami.
Če rano sperete s sokom česna ali čebule, bo tveganje za nastanek resne okužbe bistveno manjše, saj deluje kot naravno razkužilo. Ustrezna je tudi raztopina sode bikarbone, v kolikor jo imate doma. Preden boste na rano položili gazo, nanjo nanesite gel ali kapljice aloe vere, kar bo pospešile celjenje. Za isti učinek bi poskrbel tudi med, a je lahko občutek tega na razboleli koži manj prijeten. Trenuten občutek bolečine bo močno ublažilo že nekaj kapljic nerazredčenega sivkinega eteričnega olja, ki je blag in naraven anestetik.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV