Vizita.si
image (28)

Novice

5 neverjetnih zgodb, ki so navdušile svet

K.B.
27. 06. 2013 12.44
2

Da je mogoče premagati prav vse ovire v življenju , dokazujejo naslednji neverjetni ljudje, ki so izgubili vid, a ne volje po tem, da bi ustvarjali in živeli polno življenje. Preberite njihove zgodbe.

1. Slepi surfer

Derek Rabelo ni običajni surfer. Daleč od tega, saj se je rodil s prirojenim glavkomom, a ga to ni ustavilo, da se ne bi naučil srfanja. 20-letni Brazilec je vztrajal pri učenju vse od 3-leta starosti in kljub slepoti osvojil tehnike, ki so potrebne za jahanje valov. ''S pomočjo boga je vse možno,'' je povedal globoko verni Derek, ki je prav s pomočjo donacij svoje cerkve odšel na Havaje, kjer je v šoli srfanja izpopolnjeval svoje znanje in se učil, kako obvaldovati valove s pomočjo štirih čutov, s katerimi razpolaga. S svojo zgodbo je Derek presenetil mnoge in zanj so izvedeli tudi filmski ustvarjalci, ki so se odločili, da njegovo življenje in dosežke ovekovečijo v dokumentarnem filmu "Beyond Sight''.

2. Slepi slikar

John Bramblitt je svoj vid izgubil leta 2001, ko je bil star 30 let, in sicer zaradi zapletov pri epilepsiji. Sprva je izgubil upanje in padel v hudo depresijo, a nato je našel izhod iz žalosti: slikanje. Čeprav ne vidi barv, je razvil posebno tehniko slikanja, kjer slika s pomočjo dotika. Kot pravi umetnik, so barve zanj na otip drugačne: bela barva je debela, črna nekoliko bolj tekoča. Ko potrebuje sivo barvo, zmeša ti dve barvi vse dokler ne ustvarita prave teksture. John pa ne slika le zase, ampak ob pogledu na njegovo umetnost uživajo tudi kupci njegovih slik. Do sedaj je svoje umetnine prodal že v več kot 20 državah po svetu, pojavil pa se je tudi v številnih medijih – tiskanih, televiziji in radiu. Za svoje delo je prejel tudi številna priznanja, med njimi tudi "Most Inspirational Video of 2008" podjetja You Tube in trikrat Presidential Service Awards za njegovo inovativno umetnost.

3. Prva slepa atletinja na olimpijskih igrah

Ko je Marla Runyan dopolnila 9 let je razvila Stargardtovo bolezen – obliko degeneracije rumene pege, zaradi katere je oslepela. A to je ni ustavilo. Leta 1987 se je odpravila na študij na San Diego univerzo, kjer je pričela tekmovati na številnih športnih tekmovanjih v teku in maratonu. Kmalu je bila tako dobra, da se je leta 1992 uvrstila na poletne paraolimpijske igre, kjer je osvojila štiri zlate medalje, štiri leta kasneje v Atlanti pa še srebrno in znova zlato odličje.

Njena kariera pa se je takrat šele dobro pričela in odličja so sledila še na številnih drugih tekmovanjih. Leta 2001 je tako izdala avtobiografijo Ni ciljne črte: Moje življenje kot ga vidim sama (No Finish Line: My Life as I see it). Leta 2002 se je poročila s svojim trenerjem.

4. Slepa šefica kuhinje

Kuharji se pri svojem delu močno zanašajo na okus in vonj – še posebej pa na to prisega Christine Hà iz Teksasa, zmagovalka kuharskega televizijskega šova MasterChef. Leta 2004 so ji diagnosticirali avtoimunsko bolezen Devicov sindrom, zaradi katere je pričela izgubljati vid in do leta 2007 skoraj v popolnosti oslepela. Christine je bila velika ljubiteljica kuhanja še pred svojo boleznijo, zato te ljubezni ni nikoli opustila, tudi ko je oslepela. Našla je le drugačen način za izbiro sestavin. ''Sedaj se moram veliko bolj zanašati na druge čute, kot so okus, vonj, otip. Poleg tega je potrebno nekoliko več organizacije,'' pove Christine.

V 19 sezonah tekmovanja tretje sezone MasterChef je Christine zmagala v sedmih skupinskih in posameznih preizkusih, poleg tega še v treh najbolj zahtevnih. Septembra 2012 pa so jo razglasili za zmagovalko tekmovanja, kjer je prejela visoko denarno nagrado in podpisala pogodbo za izdajo svoje kuharske knjige.

5. Slepi fotograf

Pete Eckert se je izučil za kiparja in industrijsko oblikovanje. Od nekdaj je bil vizualen tip človeka in želel je na študij arhitekture na univerzo Yale. A življenje je krenilo svojo pot, saj je pričel izgubljati vid zaradi stanja imenovanega pigmentna retinopatija. A neverjetno je to, da se je po tem, ko je postal popolnoma slep, pričel ukvarjati s fotografijo. Kot pravi umetnik, to počne tako, da si predstavlja podobo, ki jo želi ujeti v fotografski objektiv, in si pri postavitvi kadra pomaga z zvokom, dotikom in spominom. ''Sem vizualen tip človeka, le vidim ne,'' pove.
 

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662