Poznate zgodovino sedeža?
Ne glede nato, ali ste se odločili za nakup novega ali rabljenega otroškega sedeža, morate paziti, da bodo ob sedežu priložena navodila za uporabo z letnico izdelave in serijsko številko, da ni bil odvzet iz prodaje, ni starejši od šest let, vidno poškodovan ali pa manjkajo določeni deli ter da ni bil nikoli poškodovan v prometni nesreči. Če vseh teh podatkov o sedežu nimate, ga ne uporabljajte.
Otroški sedež je najbolj varno namestiti na zadnje sedeže avtomobila, daleč stran od zračnih blazin. Če je sedež nameščen na sprednjem sedežu in se slučajno med vožnjo sproži zračna blazina, lahko ta udari ob sedež in povzroči hude ter včasih tudi usodne poškodbe otroka. Če otroškega sedeža ne morete položiti nikamor, razen na sprednje sedeže, deaktivirajte sprednjo zračno blazino. V primeru, da imate otroški sedež na zadnjih sedežih, ga namestite na sredino, saj je tveganje za poškodbe v primeru morebitne prometne nesreče veliko večje, če otrok sedi pri vratih.
Otroški sedež ni posteljica!
Otroški sedež je oblikovan tako, da otroka ščiti med vožnjo. Ni namenjen dolgotrajni rabi, nikakor pa ne more nadomestiti otroške posteljice, naj se zdi še tako udoben. Študija, ki so jo opravili leta 2009, je namreč pokazala, da vzravnano sedenje lahko stisne oziroma potlači prsni koš novorojenčka in privede do zmanjšanja ravni kisika v organizmu, kar lahko vpliva na otrokov razvoj. Dolgotrajno sedenje v sedežu pa poleg tega lahko povzroči sploščenost glavice in poslabšanje gastroezofagealnega refluksa, kronične prebavne bolezni.
Vaš otrok 'plava' v sedežu?
Preden namestite otroški sedež, pozorno preberite navodila proizvajalca. Sedež mora biti čvrsto nameščen, kar pomeni, da se ne sme premikati levo, desno, naprej in nazaj za več kot centimeter. Prav zato je pomembno, da pasove speljete natančno tako, kot piše v navodilih za uporabo in jih tudi močno zategnete. Če se sami ne znajdete najbolje, poiščite pomoč strokovnjaka. Ko namestite sedež, vanj posedite otroka. Varnostni pasovi se morajo otroku prilegati tako tesno, da pod zapeto sredinsko zapenjalno sponko ne boste mogli več z lahkoto vtakniti prstov. Pozorni bodite le toliko, da se bo otrok lahko v sedežu le nekoliko premikal in mu ne bodo pasovi zaustavljali prekrvavitve, temveč bo v sedežu kljub vsemu sedel udobno.
Otroka oblačite v debela oblačila
Če je vaš otrok, medtem ko je pripet v svojem sedežu, oblečen v široka in debela oblačila, mu pasovi morda ne bodo nudili dovolj velike zaščite. V hladnejši polovici leta naj ima otrok v avtomobilu oblečen le pulover ali kakšno tanjšo jakno, ko ga boste čvrsto pripeli, pa ga pokrijte z debelejšo odejico. Debela in topla oblačila mu oblecite, ko ga vzamete iz avtomobila.
Prehitro začnete uporabljati varnostni pas vozila
Varnostni pas, ki je nameščen v avtomobilu, naj bi začeli otroci, brez otroškega sedeža, uporabljati med osmim in dvanajstim letom starosti. Vaš otrok bo na običajen varnostni pas pripravljen takrat, ko bo visok približno 1,5 metra, ko bo lahko sedel na sedežih tako, da se bodo njegova kolena lepo upognila na koncu sedeža in bo istočasno s hrbtom naslonjen na naslonjalo ter bo lahko ostal v takšnem položaju celo pot. Varnostni pas se mora otroku tudi prilegati, in sicer prečni trak ne sme potekati preko vratu ali obraza, temveč čez ramo in prsni koš.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV