Vizita.si
image (28)

Novice

Najstnici zaradi ureznine ob rob akvarija grozi amputacija

Ni.J.
17. 06. 2011 14.20
6

Najstnica se je pred petimi leti opraskala na robu domačega akvarija. Če je bila praska sprva videti kot nedolžna rana, pa najstnici zaradi infekcije, ki jo je takrat staknila, grozi amputacija desne roke.

13-letna Hannele Cox iz Kalifornije se že od osmega leta bojuje z mesojedo bakterijo. Z njo se je okužila, ko se je pred petimi leti opraskala na robu domačega akvarija, ves ta čas pa zdravnikom ni uspelo pozdraviti okužbe ali omejiti njenega delovanja. Ker se je bakterija že razširila v kosti desne roke, Hannele grozi amputacija. “Desne roke sploh ne morem uporabljati. Bolečine so neznosne,“ pravi nekdaj zagrizena športnica, ki je mogla zaradi okužbe prenehati trenirati gimnastiko in odbojko. Okužba pa je postala tako resna, da Hannele zaradi močnih bolečin in tresavice v roki v šoli ne more več pisati.

Hannele se je okužila z bakterijo mycobacterium marinum, ki pri ljudeh povzroča 'akvarijski granulom' (fish tank granuloma) in običajno razžre le površje kože. Bakterija namreč ne prenaša dobro visoke telesne temperature človeka, zato se okužba ponavadi hitro pozdravi. Včasih, sicer zelo redko, pa lahko pride do zapletov na grlu, očeh in drugih občutljivih organih in v takih primerih je lahko nezdravljena okužba tudi smrtna. V Hannelinem primeru je bakterija prešla do kosti v desni roki, zaradi česar ji jo bodo morali amputirati. Zdravniki v zdravstvenem centru Loma Linda so deklico poskušali zdraviti z najrazličnejšimi antibiotiki in jo dvakrat operirali, da so ji odstranili okuženo tkivo, vendar je bakterija očitno razvila odpornost na antibiotike.

Bojim se, da zdravnikom ne bo uspelo rešiti moje roke,“ pravi Hannele. “Strah me je, da bodo kaj zamešali in bom mogla znova prestajati nepotrebne posege, tako kot do zdaj.“ Nadaljnjih zdravljenj pa se tako kot Hannele boji tudi njena mama Amy. “Ko smo izvedeli, da se je bakterija razširila v kosti, sem samo jokala,“ pravi. “Po petih letih, ko zdravniki bolezni niso jemali resno, naše zadnje upanje predstavljajo zdravniki v Denverju.“ Hannele namreč v kratkem čaka še obisk v tamkajšnji bolnišnici. Sicer bi morala oditi v Denver že pred časom, a je bilo zdravljenje zaradi težav z zavarovalnico prestavljeno. Njena starša sta tako morala, da sta ji sploh lahko omogočila zdravljenje, prodati konje. “Že tako je hudo gledati otroka, ki se bori s konstantnimi bolečinami, še huje pa je, ko se mora otrok odpovedati vsakdanjim radostim – gimnastiki, jahanju in sedaj še konjem,“ razlaga Amy.

Akvarijski granulom – redka okužba, redka reakcija

Vsa zmešnjava se je začela, ko se je Hannele pri 8 letih igrala ob akvariju v dnevni sobi. “Tisti teden se ji je že nekajkrat zataknila roka v akvarij, zaradi česar je bila okregana. Ko se je urezala na robu akvarija, mi zato rane več dni ni hotela pokazati, saj je vedela, da tega ne bi smela početi. Ko sem rano opazila, je bila že močno pordela in vijolična, iz nje pa se je cedil zelenkast izcedek. Rano sem ji takoj razkužila, a se nikakor ni normalno celila.“

Preden so zdravniki ugotovili, da se je Hannela okužila z bakterijo mycobacterium marinum, je minilo veliko časa. Sprva so namreč mislili, da reakcijo povzroča MRSA. Hannela se je v tem času zdravila z različnimi antibiotiki, nekateri izmed njih pa so ji povzročili takšno slabost, da se je morala prenehati ukvarjati s športom. Vsa ta zdravila in dve operaciji, s katerimi so ji odstranili okuženo tkivo, so tako bili zaman, saj so jo zdravili za napačno okužbo.

Mycobacterium marinum je bakterija, ki je po naravi bliže bakterijam, ki povzročajo tuberkulozo in gobavost ter je izjemno redka, še redkeje pa potuje tako globoko v tkivo in kosti, pojasnjuje dr. Michael Iseman, strokovnjak za infekcijske bolezni v denverski bolnišnici. “Dejstvo, da je prestala več operacij in zdravljenj očitno kaže na to, da je ta bakterija veliko bolj kužna in odporna na zdravila kot večina drugih bakterij,“ dodaja. Zdravniki sedaj upajo, da jim bo uspelo z uspešnim in ustreznim načinom zdravljenja rešiti Hannelino roko.

Bakterijo lahko najdemo v slani ali sladki vodi, v preteklosti pa so se okužbe najpogosteje pojavljale pri osebah, ki se ukvarjajo s surfanjem in akvariji. Dokler ne vstopi v tkivo, je bakterija nenevarna, posledične infekcije pa so zelo redke, pravi dr. William Schaffner, ki se ukvarja s preventivno medicino. “Okužbe se običajno pozdravijo same od sebe, pri dolgotrajnih okužbah, ki niso pravilno zdravljene, pa se lahko zadeva vleče od enega do dveh let.“ Zdravljenje vključuje kombinacijo antibiotikov in operacije.

Blage okužbe z bakterijo mycobacterium marinum so med ljubitelji akvarijev zelo dobro poznane, še pogostejše pa so med njimi okužbe s salmonelo. Tovrstne okužbe so namreč povezane z ribami, amfibijami in reptili ter akvariji oziroma terariji, v katerih te živali živijo. Če so akvariji redno vzdrževani in čiščeni, je tveganje za okužbo s to bakterijo minimalno. Kljub temu strokovnjaki svetujejo, da med čiščenjem akvarijev nosite rokavice iz lateksa in da si zatem temeljito umijete in razkužite roke, vse do komolcev. Domovanja vaših ljubljenčkov prav tako čistite zunaj ali v kadi, ne v kuhinjskem umivalniku, s tem pa boste dodatno zmanjšali tveganje za okužbo. Kad po umivanju razkužite, če se med umivanje porežete ali opraskate, pa rano takoj izperite z antibakterijskim milom in vodo. Če se rana ne celi običajno, poiščite zdravniško pomoč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650